deski dachowe

Jak wybrać dobre deski dachowe?

Zakup drewna na więźbę dachową wydaje się rzeczą banalnie prostą. Dla osób, które nie są związane z budownictwem deska to po prostu deska. Kawałek drewna, więc nad czym zastanawiać się przy wyborze materiału? Tymczasem konstrukcja dachowa musi być wykonana z materiałów dobrej jakości. W Polsce obowiązują konkretne normy, które mówią o tym, jakie materiały powinny być stosowane do wykonania więźby dachowej, by ta była stabilna, solidna i wytrzymała przez długie lata. Warto dodać, że normy wynikają z doświadczenia budowlańców, dlatego nie są wyłącznie jałowymi przepisami. Jak więc kupić dobre drewno do budowy dachu?

Podstawowe normy dotyczące wyboru tarcicy

W Polskich normach znajdziemy dwa podstawowe przepisy, których należy się trzymać przy wyborze tarcicy konstrukcyjnej. Przede wszystkim powinniśmy wybierać drewno odpowiedniej klasy, a więc ze zbadaną wytrzymałością. W każdym projekcie znajdziemy symbol klasy drewna, jakie powinno zostać użyte do wykonania konstrukcji – na podstawie wytrzymałości poszczególnych elementów projektant dokonuje obliczeń. Druga zasada: do budowy konstrukcji dachowej powinniśmy używać suchego drewna, ponieważ mamy wówczas pewność, że nie będzie się ono odkształcało. Dodatkowo na suchym drewnie od razu zobaczymy miejscowe wady i możemy dany element z góry odrzucić, a w przypadku drewna „mokrego” wady ujawnią się dopiero po pewnym czasie. Suche drewno jest też dobrym materiałem izolacyjnym, natomiast drewno wilgotne uwalnia parę wodną, a ta przenika do wełny mineralnej.

Jak wybrać najlepsze drewno na więźbę dachową?

Poza tym, że powinniśmy się trzymać obowiązujących w kraju norm, przy wyborze drewna na więźbę dachową warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka kwestii. Jeśli tartak lub skład drewna proponuje swojemu klientowi więźby dachowe, jest odpowiedzialny za jakość oferowanego materiału – mówi nam przedstawiciel tartaku i składu drewna MAT-BUD ze Szczecina. Jeśli cieśla stwierdzi, że drewno, które zostało dostarczone, ma złą jakość, może oskarżyć tartak o niedopatrzenie. Mówiąc „oskarżyć”, nie mamy oczywiście na myśli wniesienia pozwu do sądu, tylko oczekiwanie, że reklamacja zostanie pozytywnie rozpatrzona. Deski dachowe i inne elementy powinny mieć jak najmniej sęków, spękań, czy innych wypaczeń. Najlepsze parametry będzie miało drewno o gęstym i równomiernym usłojeniu. Na koniec warto wspomnieć o gatunku drewna na więźbę dachową. W Polsce najtwardsze drzewa to oczywiście dąb, modrzew oraz cis. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy wybrać te drogie gatunki. Do budowy więźby dachowej wykorzystujemy w Polsce tańsze drewno, przede wszystkim sosnowe, a także świerkowe, czy jodłowe.

Regulamin korzystania z serwisu