Z czego wynika popularność dachówek ceramicznych?

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, którymi możemy pokrywać dachy, szczególnie uwielbiamy dachówki ceramiczne. Pokrywamy nimi przede wszystkim dachy naszych domów. Dachówki ceramiczne zaliczamy do ciężkich pokryć dachowych, a do tego zdecydowanie nie należą do materiałów najtańszych. W czym tkwi fenomen dachówek ceramicznych?

Fenomen ciężkiego i nie najtańszego pokrycia

Dachówki ceramiczne zaliczamy do ciężkich pokryć dachowych. Konstrukcja dachu pod takie pokrycie musi więc mieć z założenia większą nośność, a to wiąże się z większymi kosztami. Do tego dachówki ceramiczne zdecydowanie nie należą do najtańszych pokryć, a wręcz odwrotnie – to najdroższe z powszechnie stosowanych pokryć. W czym więc tkwi fenomen dachówek ceramicznych? – Naszym zdaniem są dwa główne powody, dla których wciąż chętnie je wybieramy, przede wszystkim do pokrywania dachów naszych domów. Pokrycia z dachówek ceramicznych po prostu nam się podobają. Co prawda blachodachówki mogą wyglądać podobnie, ale to nie to samo. Kiedy inwestujemy w budowę domu, przeważnie wolimy wydać więcej i osiągnąć dokładnie taki efekt, jaki nas interesuje. Bo nasz dom z założenia podziwiać będziemy przez lata, a kiedyś podziwiać go będą nasze dzieci, wnuki… – i tu mamy drugi powód, dlaczego wciąż kochamy dachówki ceramiczne. Mamy do nich pełne zaufanie, jesteśmy przekonani o ich trwałości.

Dachówki naturalne, angobowane i glazurowane

Na rynku dostępne są różne rodzaje dachówek ceramicznych i mowa tu nie tylko o kształcie (np. karpiówka, mnich-mniszka, dachówka zakładkowa) oraz kolorze. Dachówki mogą różnić się również wykończeniem. Podstawą są dachówki ceramiczne naturalne, najczęściej w odcieniach czerwieni charakterystycznych dla koloru wypalanej gliny. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Nowy Dom z Krosna, która zajmuje się kompleksowymi usługami dekarsko-remontowymi, kolejny rodzaj dachówek ceramicznych to dachówki angobowane, dostępne w szerokiej gamie barw. Angobowanie jest metodą barwienia, która polega na nanoszeniu na jeszcze niewypaloną dachówkę tzw. szlachetnej glinki. Powierzchnia dachówek angobowanej może być lśniąca lub matowa. Dachówki ceramiczne, które swoim wyglądem przypominają porcelanę, to dachówki glazurowane, pokryte szkliwem – takim, jakie znamy z popularnych kubków ceramicznych, czy niektórych płytek łazienkowych. Jakie dachówki wybierzemy, zależy oczywiście po prostu od naszego poczucia estetyki, a czasem też środków, jakimi dysponujemy.

Regulamin korzystania z serwisu