typowe orynnowanie dachu elementy czesci

Z jakich elementów składa się orynnowanie dachu?

Rolą systemów rynnowych na dachach domów jest sprawne odprowadzanie wody deszczowej z ich powierzchni. Rynny chronią elewację przed wilgocią i zaciekami, dlatego zarówno one, jak i towarzyszące im elementy muszą mieć odpowiednią szczelność. Wszystkie części orynnowania są starannie dobrane i bezpiecznie połączone. Co wchodzi w skład orynnowania dachu i jaka jest rola poszczególnym elementów?

Jakie części wchodzą w skład orynnowania?

Główne części orynnowania dachu to tak zwane korytka, które są otwartą rynną, rynny pionowe, które sprowadzają deszczówkę na dół, oraz przewód umieszczony blisko gruntu, którym woda spływa do kanalizacji. Wszystkie te części zintegrowane są ze sobą za pomocą łączników. Na granicy dachu przybierają one postać narożników. Elementy te są przymocowane do samego dachu za pomocą specjalnych haków i zakończone tak zwanymi deklami. Połączenie poziomych rynien z pionowymi to sztucer, w który często wbudowana jest siatka. Ma ona za zadanie zatrzymać większe zanieczyszczenia, aby nie dostały się do kanalizacji.

Rynny przy dachu powinny być montowane z lekkim spadkiem, tak, aby woda spływała w kierunku pionowych rynien spustowych. Każda z nich musi mieć odpowiednie parametry, żeby woda się z nich nie wylewała podczas nawet sporej ulewy. Lekkie nachylenie zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się deszczówki.

Prawidłowe i kompletne orynnowanie dachu domu można zakupić w takich miejscach, jak firma DACH-DEK, gdzie w sprzedaży są również kompletne pokrycia dachowe. Podczas zwieńczenia budowy domu zasadą powinna być jednorodność materiałowa i kolorystyczna dachu i orynnowania. W przeciwny razie efekt wizualny nie będzie zadowalający.

Ilość odprowadzonej wody zależy od kształtu rynien. Mogą być one okrągłe, eliptyczne czy prostokątne. Dostępne w handlu rynny z wewnętrznym wywinięciem zapobiegają wylewaniu się wody nawet podczas bardzo intensywnych opadów.

Materiały na systemy rynnowe

Orynnowanie dachu można zaprojektować z różnych materiałów. Popularne są przewody metalowe, jednak coraz częściej pojawiają się rozwiązania z PCV i innych tworzyw sztucznych. Odpowiedni wybór materiału zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od specyfiki konkretnego budynku, a także od ilości spodziewanych opadów na danym terenie.

Ostateczną decyzję warto podjąć po konsultacji z kompetentnym fachowcem, który na co dzień pracuje w branży pokryć dachowych. Tylko wtedy jest pewność, że dostanie się cenną poradę, a jej zastosowanie przyniesie oczekiwany efekt.

Regulamin korzystania z serwisu