Zalety ceramicznych pokryw dachowych

Chociaż branża budowlana chętnie korzysta z różnych innowacji, a technologie w budownictwie nieustannie się zmieniają, tradycyjne rozwiązania wciąż się bronią. Przykładem tego są ceramiczne pokrycia dachowe, które od wieków z powodzeniem stosowano w konstrukcjach dachowych różnych budynków. Dlaczego tego typu dachówki cieszą się niesłabnącą popularnością?

Trwałość i wytrzymałość

Głównym powodem, dla którego dachówki ceramiczne – mimo że są jednym z najstarszych pokryć dachowych – opierają się zmiennym trendom i wytrzymały konkurencję bardziej nowoczesnych materiałów, jest ich wysoka trwałość. Szacuje się, że dobrze wykonane pokrycie ceramiczne dachu wytrzyma nawet 100 lat, a przecież znane są przykłady budynków, gdzie taka dachówka przetrwała wieki. Obecnie producenci dachówek ceramicznych wręcz prześcigają się w przyznawaniu gwarancji na swoje wyroby. Dzisiaj na rynku dostępne są tego typu pokrycia dachowe z 30-, a nawet 50-letnią gwarancją, co jednoznacznie świadczy o wyjątkowej trwałości dachówek ceramicznych. Są one odporne zarówno na opady atmosferyczne: deszcz czy śnieg, jak i na działanie niskich oraz wysokich temperatur. Prawidłowo ułożone będą również opierały się silnym powiewom wiatru. Zaletą dachówki ceramicznej jest również fakt, że w razie ewentualnego uszkodzenia jednej z nich, nie trzeba zdejmować całej połaci, a wystarczy jedynie wymienić zepsuty element.

Względy estetyczne i praktyczne

Inne zalety dachowych pokryć ceramicznych wymienia przedstawiciel firmy DACH-DEK z Pruszcza Gdańskiego: Dachówki ceramiczne są nie tylko trwałe, ale też… zdrowe. Wykonany z nich dach „oddycha”, a to dzięki dobrej wentylacji umożliwiającej cyrkulację powietrza. Warto przy tym zaznaczyć, że jego swobodny przepływ nie wpływa na szczelność pokrycia dachowego, ponieważ odpowiednio ułożone elementy, które nachodzą na siebie, gwarantują spływanie deszczówki prosto do rynny. Warto tu również wspomnieć o znakomitej izolacji akustycznej, jaką zapewnia ceramiczne pokrycie dachu. Materiał ten dobrze tłumi wszelkie hałasy, co da się odczuć zwłaszcza wtedy, gdy pada deszcz. Ceramika doskonale wygłusza dźwięki spadających kropel w przeciwieństwie do dachów wykonanych z blachy stalowej. Należy też zaznaczyć, że poza walorami praktycznymi, ceramiczne pokrycia dachowe wyróżnia również estetka na wysokim poziomie. Wszystko dzięki bogatemu wzornictwu dachówek, które dzisiaj dostępne są w różnych kolorach i kształtach, w wersji z połyskiem lub matowej. Na uwagę zasługuje wersja z glazurą, która zapobiega nieestetycznemu zarastaniu dachu mchem i porostami. Taki dach można łatwo utrzymać w czystości i na długo zachowuje on swoją trwałość. Biorąc pod uwagę tak wiele zalet dachówek ceramicznych, nie dziwi fakt, że tego typu pokrycia dachowe cieszą się niesłabnącą popularnością.

Regulamin korzystania z serwisu