kategoria: Inteligentne domy energooszczędne

Jeśli chcesz iść z duchem czasu i cenisz sobie energooszczędne rozwiązania, postaw na inteligentny dom energooszczędny dla siebie. Nowoczesne domy zapewniają niskie zużycie energii i wielką wygodę. W zakładce Inteligentne domy energooszczędne znajdziesz projekty, potrzebne informacje i najlepsze rozwiązania.

Specyfika i rodzaje czujników temperatury PTC

Czujniki temperatury zawierają w swojej obudowie termistor typu NTC lub PTC. Rezystor NTC to element półprzewodnikowy, którego rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury. Rezystory PTC stanowią element półprzewodnikowy, którego rezystancja rośnie wraz ze wzrostem temperatury.

pompa ciepła

Dlaczego instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda się opłaca?

Właściciele domu i innych budynków muszą zadbać o ich ogrzewanie. Jedynym rozwiązaniem nie jest dzisiaj instalacja gazowa, olejowa czy elektryczna. Alternatywą dla takich sposobów zadbania o sprzyjające warunki w pomieszczeniach są pompy ciepła typu powietrze-woda. Nie wymagają wykonania dolnego źródła ciepła i charakteryzują się różną budową. Wyróżnia się pompy ciepła monoblok oraz split. Czy jest to opłacalna metoda ogrzewania?

Charakterystyka kotłów olejowych

Kocioł jest najważniejszym urządzeniem każdej instalacji centralnego ogrzewania. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się w pełni zautomatyzowane, bezobsługowe kotły, zasilane gazem lub właśnie olejem opałowym. Ogrzewanie zasilane paliwami płynnymi jest znacznie wygodniejsze i bardziej ekologiczne, aniżeli spalanie paliw stałych.

Charakterystyka kinkietów zewnętrznych

Niegdyś kinkiety z lampą olejową były głównym źródłem oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych do momentu wprowadzenia lamp naftowych. Obecnie kinkiet, czyli lampa o specjalnej konstrukcji, która umożliwia zamontowanie jej przy ścianie, jest produktem powszechnie stosowanym w wielu mieszkaniach, domach, hotelach i obiektach publicznych, a także na zewnątrz domu – na tarasach, balkonach i drzwiach wejściowych oraz w ogrodach. Ich wybór jest naprawdę duży, ponieważ producenci prześcigają się w proponowaniu coraz nowocześniejszych form w różnych kształtach i kolorach, z wykorzystaniem rozmaitych materiałów.

Czym powinna charakteryzować się idealna pompownia domowa?

Pompownie umożliwiają przesyłanie cieczy na duże odległości oraz w górę, wbrew grawitacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku ścieków, które powinny być kierowane ku sieci kanalizacyjnej lub oczyszczalni. Na potrzeby gospodarstwa domowego możliwe jest zamontowanie przydomowej pompowni ścieków. Jak działa to urządzenie, czym się wyróżnia i jakie cechy powinna mieć idealna przepompownia?

Zalety próżniowych kolektorów słonecznych

Próżniowe kolektory słoneczne to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne jednocześnie. Kolektory zbudowane są z pojedynczych, szklanych rur, które ustawione są równolegle względem siebie. Jak wskazuje nazwa tych urządzeń, w rurach znajduje się absorber, który otoczony jest próżnią. Dzięki temu straty ciepła ograniczone są do minimum. Konwekcja i przewodzenie w szkle jest najbardziej skuteczne, stąd zastosowanie tegoż materiału. Co warto wiedzieć o kolektorach próżniowych? Jakie są ich zalety?

W jaki sposób dobrze wykonać projekt instalacji elektrycznych?

Aby dobrze wykonać projekt instalacji elektrycznej, należy mieć dużą wiedzę oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu projektów. Poznanie wszystkich niuansów, o których należy wiedzieć podczas budowy domu, pozwala na ominięcie częstych błędów. W tym artykule podpowiemy, na czym one polegają oraz jak sprawić, żeby instalacja elektryczna była bezawaryjna.

Systemy zabezpieczeń dla budynków mieszkalnych

Blok mieszkalny to miejsce, w którym każdy z nas chce czuć się bezpiecznie i komfortowo. Ochronie budynków na wypadek zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych służą specjalistyczne systemy zabezpieczeń. Większość wdrażanych rozwiązań ma charakter prewencyjny, tzn. że są nastawione na zapobieganie potencjalnym nieszczęściom. Należą do nich m.in. monitoring, system kontroli dostępu oraz profesjonalna obsługa recepcyjna.

Przewody instalacyjne

Planowanie instalacji elektrycznych jest procesem niezwykle istotnym. Projektując sieć elektryczną należy mieć świadomość, że ma ona służyć jej użytkownikom przez wiele lat. Błąd przy projektowaniu sieci może nas słono kosztować oraz znacznie przedłużyć realizację całej inwestycji. By zapewnić bezawaryjność i długą żywotność instalacji, ważne jest by użyte do jej realizacji kable i przewody spełniały podstawowe wymagania obsługiwanych przez sieć urządzeń.

W jaki sposób wykonuje się montaż wkładu kominowego

Montaż wkładu kominowego to zadanie dla profesjonalnego kominiarza z doświadczeniem. Stare kominy murowane z czasem wymagają renowacji bądź remontu, który polega na montażu nowego wkładu. Zapewnia to bezpiecznie użytkowanie urządzeń grzewczych, odpowiedni ciąg i szczelność komina. Wkład powinien być dopasowany do danego paleniska pod względem średnicy i grubości ścianek. Jak wygląda montaż krok po kroku?