Termoizolacja budynku

5 sposobów jak oszczędzić na domowym ogrzewaniu

Sezon grzewczy nierozerwalnie wiąże się ze sporymi wydatkami na ogrzewanie, które skutecznie uszczuplają domowy budżet. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów, aby obniżyć związane z nim rachunki. Internet pełen jest dobrych rad, jednak jakie metody pozwolą nam skutecznie oszczędzić? Na jakie rozwiązania warto się zdecydować i co sami możemy zrobić, aby domowe ogrzewanie nie było tak drogie? Poznaj 5 skutecznych sposobów na oszczędzanie!

Termoizolacja, czyli docieplenie budynku – wyeliminuj straty ciepła

Budynek, który nie jest właściwie docieplony, narażony jest na spore straty energii cieplnej. Ciepło ucieka nie tylko przez nieszczelne okna, ale także przez niesprawną wentylację, nieocieplony dach, a nawet przez ściany zewnętrzne, gdzie straty ciepła mogą wynosić nawet do 37%. Termoizolacja, znana także jako metoda bezspoinowego systemu ociepleń, polega na przymocowaniu do murów domu z zewnątrz wełny mineralnej bądź płyt ze styropianu przy pomocy łączników mechanicznych i kleju, następnie warstwy zbrojącej z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego na koniec. Oszczędności na kosztach ogrzewania zależą od tego, czy termoizolacja zostanie przeprowadzona prawidłowo, a dobrze wykonane docieplanie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie o blisko 30%. Dodatkowo termoizolacja pozwala na obniżenie kosztów za energię elektryczną, niezbędną do ogrzewania gospodarstwa domowego, a także stanowi dodatkową ochronę budynku.

Rekuperacja, czyli jak odzyskać ciepło

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej, pozwalającym na odzyskanie części ciepła z ogrzanego powietrza. Jej nazwa bierze się od rekuperatora, czyli urządzenia wytwarzającego ruch powietrza, do którego podłączone są kanały wentylacyjne. Pozwala ono na kontrolę nad ruchem wyprowadzanego i nawiewanego do domu powietrza. Ciepło z wydostającego się powietrza zostaje częściowo zatrzymane i służy do ponownego ogrzewania pomieszczeń, a dzięki napływającemu z zewnątrz powietrzu, oczyszczanemu po drodze z dwutlenku węgla, wilgotności, drobnoustrojów, alergenów i pozostałych zanieczyszczeń, utrzymujemy jego wysoką jakość wewnątrz budynku. Ponieważ możemy ponownie użyć raz wytworzonego ciepła, rekuperacja pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania gospodarstwa domowego.

W prawidłowo ocieplonych budynkach oszczędność na ogrzewaniu może sięgać nawet 50%. Obniżone zapotrzebowanie budynku z rekuperacją na ciepło pozwala oszczędzić również podczas inwestycji w system grzewczy, a system rekuperacji może być w pełni zautomatyzowany, dzięki któremu możemy dowolnie sterować wspomnianymi parametrami powietrza – dodaje nasz rozmówca z firmy Hirsch Group sp. z o.o. w Poznaniu.

Inteligentny dom, czyli system sterowania BMS

Building Management Systems, czyli system sterowania BMS, to system pozwalający na inteligentne zarządzanie mechanizmami struktury domu, w tym oświetleniem, zabezpieczeniami, monitoringiem, zasilaniem awaryjnym UPS, a także wentylacją oraz ogrzewaniem. Nadrzędnym celem zastosowania BMS jest podniesienie komfortu użytkowania domu i jego zarządzaniem, jednak z uwagi na optymalizację pracy wszystkich systemów, BMS generuje także spore oszczędności. Dzięki niemu możemy zmniejszać temperaturę w budynku, gdy jesteśmy poza domem, wyłączyć ogrzewanie na czas wietrzenia pomieszczeń czy strefowo zarządzać ogrzewaniem. To z kolei pozwala nam zaoszczędzić blisko 25% energii cieplnej oraz 30% energii elektrycznej i tym samym – znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Przegląd i serwisowanie urządzeń grzewczych

Wyposażenie domu w najnowocześniejsze systemy czy urządzenia grzewcze nie wystarczy, aby skutecznie obniżyć rachunki za energię cieplną. Konieczne jest utrzymywanie ich w należytym stanie, a na nas, jako na posiadaczach urządzeń i systemów cieplnych i wentylacyjnych, spoczywa obowiązek ich regularnego serwisowania. Przegląd instalacji warto wykonać każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczemu. Serwisowanie układów ogrzewania i wentylacji pozwala utrzymać sprawność instalacji i urządzeń oraz przedłużyć ich żywotność. Dzięki temu zadbamy o własne bezpieczeństwo i unikniemy kosztownych awarii, które, szczególnie w okresie grzewczym, mogą być szczególnie niekomfortowe. Zaniedbanie regularnego przeglądu może skutkować kosztownymi usterkami, kończącymi się nierzadko koniecznością wymiany poszczególnych urządzeń i elementów na nowe. Ponadto niesprawność układu ogrzewania bezpośrednio przekłada się na obniżenie jej skuteczności i tym samym – znaczące podwyższenie rachunków.

Obniżenie rachunków za ogrzewanie dzięki zmianie nawyków

Na wysokość kosztów za ogrzewanie gospodarstwa domowego znaczący wpływ mają także nasze nawyki. Warto dostosować temperaturę do swoich potrzeb i nie przegrzewać pomieszczeń. W słoneczne dni warto odsłonić okna, aby wpuścić do środka jak najwięcej ciepła słonecznego. Nocą natomiast warto okna zasłaniać, aby dodatkowo zmniejszyć straty ciepła. Nie należy zasłaniać grzejników wielkimi meblami ani ciężkimi zasłonami, ponieważ skutecznie obniżą ciepło oddawane do pomieszczeń. Warto również wiedzieć, jak wietrzyć dom w prawidłowy sposób. Aby wymienić powietrze w pokoju, wystarczy już kilka-kilkanaście minut. Otwieramy więc okna na oścież na ten czas, pamiętając, aby przedtem wyłączyć ogrzewanie. Raz na jakiś czas warto sprawdzić szczelność okien i drzwi. Można to zrobić samodzielnie bądź skorzystać z usług profesjonalisty, który za pomocą kamery termowizyjnej wskaże miejsca, w których występują ewentualne nieszczelności, a następnie je usunie.

Regulamin korzystania z serwisu