klimatyzator

Charakterystyka klimatyzatorów typu multi-split

Klimatyzatory multi-split to rozwiązanie wygodne i nowoczesne. Najczęściej stosuje się je w dużych budynkach biurowych, instytucjach użyteczności publicznej, hotelach i centrach handlowych, jednak ostatnio coraz częściej klimatyzatory multi-split występują też w domach mieszkalnych. Jak działają tego rodzaju klimatyzatory? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na to rozwiązanie? Przekonasz się, czytając nasz artykuł.

Systemy klimatyzacji multi-split

Klimatyzacja multi-split to system urządzeń klimatyzacyjnych połączonych w jedną sieć i przyłączonych do wspólnej jednostki zewnętrznej – skraplacza. Każde urządzenie może mieć inną wydajność chłodniczą – powinno zostać dostosowane do konkretnego pomieszczenia. Jedna jednostka zewnętrzna może obsłużyć nawet 9 urządzeń chłodniczych, co pozwala znacznie obniżyć koszt instalacji klimatyzacji w dużym budynku. Klimatyzatory tego typu oferuje firma Klima-Premium. Co bardzo ważne, w ramach systemu multi-split, klimatyzatory można ustawiać indywidualnie. Urządzenia pracują tylko tam, gdzie jest to potrzebne. Można dzięki temu zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej. Ustawienia urządzeń mogą być różne, jednak nie można jednego z nich przestawić z chłodzenia na grzanie. Tryb chłodzenia lub grzania musi być wspólny dla całego układu klimatyzacji. Wiele systemów multi-split wyposaża się w pompę ciepła, bo to dobry sposób na dogrzanie pomieszczeń biurowych w pierwsze chłodniejsze dni. Takie urządzenia nie zastąpią zwykłego ogrzewania, ale mogą je uzupełnić.

Jak zaprojektować system klimatyzacji typu multi-split?

Planując instalację klimatyzacji multi-split, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Klimatyzacja musi być dostosowana do naszych potrzeb – tylko wtedy będziemy z niej zadowoleni, dlatego bardzo ważny jest rodzaj obiektu, w jakim instalujemy klimatyzację – czy to hotel, czy na przykład centrum handlowe? Poza tym, trzeba zwrócić uwagę na to, jak podzielone są pomieszczenia oraz w jaki sposób będziemy ich używać. Żeby system był wydajny i energooszczędny – czyli ekologiczny i tańszy w użytkowaniu, musi nam dać dużą elastyczność w dopasowywaniu działania klimatyzacji do poszczególnych pomieszczeń. Ważny jest także optymalny rozdział powietrza w pomieszczeniach, jego optymalne schładzanie i możliwość regulacji parametrów. Najlepiej, jeśli projekt instalacji klimatyzacji multi-split w oparciu o nasze potrzeby wykona dla nas doświadczony fachowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu