Charakterystyka kotłów olejowych

Kocioł jest najważniejszym urządzeniem każdej instalacji centralnego ogrzewania. Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się w pełni zautomatyzowane, bezobsługowe kotły, zasilane gazem lub właśnie olejem opałowym. Ogrzewanie zasilane paliwami płynnymi jest znacznie wygodniejsze i bardziej ekologiczne, aniżeli spalanie paliw stałych.

Kocioł olejowy – łatwa obsługa i wysoka wydajność

Decyzja o instalacji ogrzewania olejowego w domu zapewnia przede wszystkim olbrzymią wygodę użytkowania – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa B.V. Serwis. Do zalet kotłów olejowych należy zaliczyć bardzo szybkie rozpalanie, łatwą regulację temperatury oraz niewielkie zapotrzebowanie miejsca na składowanie paliwa. Kotły olejowe, zwłaszcza kondensacyjne, cechują się też doskonałą wydajnością, która sięga nawet 95%.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów węglowych, urządzenia olejowego nie musimy regularnie zaopatrywać w paliwo. Wystarczy pamiętać o tym, by uzupełnić zbiornik  przed nadejściem zimy. Zbiorniki na olej opałowy najczęściej umieszcza się w piwnicach lub garażach, a ich użytkowanie jest w pełni czyste.

Kocioł olejowy a gazowy

Ogólna budowa kotłów olejowych przypomina konstrukcję urządzeń opalanych gazem, jednak zdecydowanie inny jest tutaj palnik. W kotłach na olej konieczne jest rozpylenie i odparowanie paliwa, które dopiero wtedy, mieszając się z powietrzem, tworzy mieszankę zapalną.

W zależności od tego, jaką metodę rozpylania oleju wykorzystuje kocioł, wyróżniamy palniki wysokociśnieniowe, inżektorowe, z odparowaniem oleju i wentylatorowe. Jeśli natomiast kocioł olejowy ma być opalany również gazem, należy sięgnąć po model z podwójnym palnikiem.

Bezpieczny i ekologiczny kocioł olejowy

Olej opałowy ulega całkowitemu spaleniu, co oznacza, że spaliny z takiej instalacji w niewielkim stopniu obciążają środowisko. Przy stosowaniu kotłów olejowych z zamkniętą komorą spalania, nie trzeba nawet korzystać z komina – wszystkie spaliny odprowadzane są przez przewody powietrzno-spalinowe. Również tlen niezbędny do procesu spalania, pochodzi z powietrza zasysanego z zewnątrz budynku. Taki obieg powietrza i spalin zapobiega wychładzaniu pomieszczeń i znosi ryzyko zaczadzenia.

Kotły olejowe kondensacyjne wykorzystywane są do zasilania centralnego ogrzewania, przy czym najczęściej zaleca się je do instalacji niskotemperaturowych, czyli głównie do ogrzewania podłogowego. Jednakże urządzenia o odpowiednio dużej mocy mogą być używane w charakterze kołów dwufunkcyjnych i ogrzewać również wodę użytkową.

Wybór właściwego urządzenia do zasilania instalacji centralnego zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Doświadczeni fachowcy służą klientom pomocą przy doborze kotłów o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu dla konkretnego budynku.

Regulamin korzystania z serwisu