Dom energooszczędny na tablecie

Czym charakteryzują się domy energooszczędne?

Marzysz o własnym domu, ale zniechęca cię perspektywa wysokich kosztów utrzymania wolnostojącego budynku? Ogrzewanie domu wzniesionego w technologii tradycyjnej, a nawet szkieletowego zazwyczaj rzeczywiście jest znacznie droższe niż nowego mieszkania. Jeśli jednak zbudujesz energooszczędny dom, będziesz mógł cieszyć się jednocześnie niskimi rachunkami, upragnionym komfortem i prywatnością.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Taki, który oszczędza energię. To najprostsze wyjaśnienie jest jak najbardziej trafne, jednak spróbujmy przyjrzeć się nieco bliżej budownictwu energooszczędnemu.

Dom energooszczędny (niskoenergetyczny) to taki, który ma mniejsze od tradycyjnych budynków zapotrzebowanie na ciepło, ale zapewnia mieszkańcom odpowiedni komfort termiczny. Podczas gdy dom wzniesiony w sposób tradycyjny zużywa rocznie od 90 do 120 kWh/m2, dom energooszczędny zużywa maksymalnie 60 kWh/m2. Domy budowane przez firmę Dom 3Q zużywają ok. 25 kWh/mna rok, co oznacza, że ich użytkownicy wydają na energię średnio 60% mniej niż mieszkańcy domów wznoszonych zgodnie z obowiązującą polską normą.

Jak powstają budynki energooszczędne?

O energooszczędności domu decyduje wiele czynników, w tym jego architektura, użyte materiały budowlane, rozwiązania z zakresu konstrukcji przegród, rodzaj i sposób wykonania wentylacji, sprawność systemu centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Absolutnie najważniejszą kwestią jest izolacyjność termiczna przegród; od ścian, stolarki otworowej i dachu należy wymagać jak najniższego współczynnika przenikania ciepła. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych i staranne wykonawstwo (eliminacja mostków termicznych w najbardziej podatnych miejscach, m.in. przy oknach, fundamentach, kalenicy, połączeniach stropu ze ścianą zewnętrzną). Dla zapewnienia wymiany powietrza w bardzo szczelnym budynku konieczne jest stosowanie wentylacji mechanicznej. Wymuszona wentylacja taka jak rekuperacja umożliwia odzysk ciepła, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie opłat za ogrzewanie.

Czy budowa domu energooszczędnego wymaga tworzenia specjalnego projektu? Nie, adaptujemy gotowy zakupiony projekt. Przy użyciu wysokiej jakości materiałów każdy dom, bez względu na architekturę czy orientację względem stron świata, może zostać wybudowany jako energooszczędny. Jak wspomnieliśmy już wcześniej kluczowy jest wybór dobrych materiałów budowlanych, szczelnej stolarki i zaangażowanie solidnego wykonawcy.

Regulamin korzystania z serwisu