Powody, dla których warto zainwestować w dom energooszczędny

Dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny?

Dla większości z nas ekologia przestała być jedynie modnym hasłem, a stała się sposobem na życie. Dlatego też coraz chętniej, przymierzając się do budowy domy, rozważamy inwestycję w dom energooszczędny. Czy takie przedsięwzięcie się zwróci? Jakie są koszty budowy takiego domu i czym różni się on od tradycyjnego? Dlaczego warto zdecydować się na jego budowę? Dowiesz się z naszego krótkiego przewodnika.

Domy energooszczędne, coraz bardziej popularne w Polsce, to inwestycja, która się opłaca, a poniesione na nią nakłady z pewnością wrócą do naszej kieszeni po kilku latach jego eksploatacji. Odpowiedzmy zatem na pytanie, dlaczego warto w nie inwestować?

Energooszczędny czyli jaki?

Na początku warto zdać sobie sprawę, jakie założenia powinien spełniać dom, aby nazwać go energooszczędnym czyli z założenia niwelującym starty ciepła i w efekcie zużywającym mniej energii na ogrzewanie. Po pierwsze, taki dom będzie miał niewielką kubaturę oraz zwartą bryłę, dzięki czemu powierzchnie do ogrzania nie będą zbyt duże. Ponadto, będzie zbudowany na planie prostokąta, piętrowy, z użytkowym poddaszem lecz bez wykuszy i lukarn oraz z jedno- lub dwuspadowym spadowym dachem. Zwróćmy uwagę na ilość, wielkość oraz usytuowanie okien. Powinny być one szerokie, ale nie sięgające aż do ziemi. Duże okna spowodują zyski ciepła od południa domu, lecz absolutnie powinniśmy ich unikać w pomieszczeniach od północy. Od tej strony zaprojektujmy też pomieszczenia techniczne: schowki, garaż, garderobę, a więc takie, które nie muszą być maksymalnie dogrzewane. Dom energooszczędny to także dom dobrze zaizolowany materiałami wysokiej jakości. Warstwa izolacji o grubości co najmniej 20 cm, wykonana ze styropianu lub wełny mineralnej, to podstawa. W projekcie nie powinny znajdować się mostki termiczne, natomiast z pewnością konieczne jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła – rekuperacją. Kompleksową budowę tego typu domów, od projektu, po wykończenia domów pod klucz, oferuje renomowana firma Domy Oszczędne. Warto zwrócić uwagę na jej atrakcyjne propozycje.

Opłacalna inwestycja

Inwestycja w dom energooszczędny jest opłacalna z kilku powodów. Przede wszystkim jest to dom dużo tańszy w eksploatacji, która nie wiąże się z tak wysokimi opłatami za ogrzewanie i energię elektryczną, jak to ma miejsce w przypadku domów tradycyjnych. Szacuje się, że przy prawidłowo wykonanym projekcie, inwestycja zwróci się już po około 7-8 latach. Ponadto jest on przyjazny dla środowiska. W dużej mierze wykorzystuje on energię słoneczną, a do jego ogrzania nie ma potrzeby wytworzenia tak dużej ilości surowców, jak w przypadku domów tradycyjnych. Dzięki zastosowanym materiałom, zapewni nam odpowiedni klimat w pomieszczeniach, zarówno latem, jak i zimą oraz będzie komfortowy w użytkowaniu. Warto także zdać sobie sprawę, iż przepisy budowlane nieustannie się zmieniają i zmierzają do stworzenia nowych standardów energetycznych, które dom energooszczędny będzie spełniał z nawiązką w przyszłości. Ze względu na przyczynianie się do ochrony środowiska, decydując się na budowę takiego domu, możemy starać się o dopłaty, w ramach specjalnych programów.                     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu