Fakty i mity dotyczące fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne pozwalają przetwarzać energię słoneczną na elektryczną i wykorzystywać ją w dowolny sposób. Ze względu na łatwy montaż i możliwość dopasowania instalacji do potrzeb konkretnego zastosowania, wielu specjalistów uważa fotowoltaikę za najlepsze ze znanych dziś odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie, jak każde innowacyjne rozwiązanie, moduły PV spotykają się z nie zawsze uzasadnioną krytyką.

 

Instalacje fotowoltaiczne są drogie i mało wydajne, nie nadają się do pracy w naszej szerokości geograficznej, a na dodatek panele niszczą dachy i są uciążliwe w konserwacji – to tylko niektóre z absurdalnych zarzutów wobec farm słonecznych. Spróbujmy rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi fotowoltaiki.

Mit nr 1 – fotowoltaika jest droga i się nie opłaca

Budowa instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to wydatek rzędu 25 tysięcy złotych. Czy to dużo? Wydaje się, że tak. Nie każda rodzina może pozwolić sobie na taką inwestycję, nawet jeśli jej konsekwencją są dalekosiężne oszczędności w eksploatacji budynku.

Wyjściem z tej patowej sytuacji są dotacje z samorządów terytorialnych – podpowiada nasz rozmówca z firmy Spirvent. Prywatni inwestorzy mogą otrzymać nawet 80% dofinansowanie na montaż modułów fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że korzystanie z tego rozwiązania pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 85%, inwestycja zwróci się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania paneli.

Mit nr 2 – w Polsce nie ma warunków na korzystanie z energii słonecznej

Maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej zapewniają promienie słońca, padające pionowo na panele w bezchmurny, chociaż chłodny dzień. Nie oznacza to jednak, że instalacja nie pracuje w pochmurne dni. Przeciwnie, moduły pobierają i wykorzystują rozproszoną energię słoneczną przez cały rok, nawet w ciemne dni jesienne.

Nasłonecznienie w większej części Polski w skali roku wynosi przeszło 1000 kWh/m2. Jest to wynik porównywalny z nasłonecznieniem w Niemczech, gdzie fotowoltaika jest stosowana i prężnie rozwija się od wielu lat. Warunki atmosferyczne do rozwoju energetyki słonecznej w kraju są więc w zupełności wystarczające.

Mit nr 3 – moduły fotowoltaiczne są kłopotliwe w utrzymaniu

Konserwacja paneli fotowoltaicznych jest bezwysiłkowa. W większości przypadków instalacje nie posiadają elementów ruchomych, dzięki czemu ryzyko jakichkolwiek usterek spada do zera. Przyjmuje się, że powierzchnia modułów PV powinna być czyszczona raz w roku. W praktyce panele są na bieżąco obmywane przez deszcz, a dodatkowe zabiegi są wskazane jedynie w sytuacji bardzo dużego zapylenia.

Instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem sprawdzają się w charakterze małych elektrowni domowych, jednak mogą obsługiwać również budynki gospodarcze i przemysłowe. Montaż paneli to nie tylko sposób na odciążenie środowiska naturalnego, ale też skuteczna metoda obniżenia kosztów użytkowania elektryczności i droga do uniezależnienia się od dostawców prądu.

Regulamin korzystania z serwisu