budowa domu energooszczędnego

Jak wygląda budowa domu energooszczędnego?

Coraz więcej osób prywatnych, a także deweloperów decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Wynika to oczywiście ze względów ekologicznych, ale także finansowych, ponieważ tego rodzaju budynki są o wiele bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda proces budowy domu energooszczędnego. Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego buduje się domy energooszczędne?

Domy energooszczędne, inaczej nazywane niskoenergetycznymi, to takie, których roczne zapotrzebowanie na ciepło jest o ponad połowę mniejsze niż w standardowo wykonanych budynkach. Buduje się je zatem zarówno z powodów ekologicznych, jak i ekonomicznych. Domy energooszczędne są wykonane w taki sposób, aby ograniczyć utratę ciepła z budynku, dzięki czemu ich użytkowanie, a właściwie rachunki za ogrzewanie, są bardzo niskie. Aby dom był niskoenergetyczny, powinien spełniać kilka warunków. Projekt oraz realizację domu energooszczędnego warto powierzyć doświadczonej firmie, takiej jak np. Megadom z Rybnika.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny powinien być piętrowy i o prostokątnym planie. Najlepiej, aby dach był jednospadowy. Firmy oferujące usługi budowlane nie zalecają stosowania w domach elementów takich jak wykusze czy lukarny, ponieważ sprzyjają one wychładzaniu się pomieszczeń. Najlepiej, aby dom nie był zbyt wielkich rozmiarów, ponieważ większa powierzchnia generuje większe zużycie energii. Trzema głównymi drogami tzw. ucieczki ciepła z domu są: dach, okna oraz ściany. Budynek niskoenergetyczny powinien mieć jak najmniej przeszkleń, dlatego zastosowanie wielkich okien na całą ścianę nie jest dobrym pomysłem.

Podczas budowy domu energooszczędnego ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Przy realizacji domu niskoenergetycznego warstwa materiału ocieplającego powinna być bliska dwudziestu centymetrom. Możliwość zastosowania grubej warstwy materiału izolacyjnego zapewniają domy szkieletowe. Warto, aby pomieszczenia w domu były zaplanowane zgodnie ze stronami świata. Najlepiej, aby jadalnia oraz salon znajdowały się od strony południowej, ponieważ zapewnia ona najwięcej światła. Pomieszczenia takie jak spiżarnia, schowek, czy też garaż powinny natomiast znajdować się od północnej strony domu.

Budowa domu energooszczędnego różni się od realizacji standardowych budynków. Dom niskoenergetyczny pozwala nie tylko dbać o środowisko, ale i cieszyć się o ponad połowę mniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

Regulamin korzystania z serwisu