montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorstw decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Cieszy się to ogromnym uznaniem, głównie z uwagi na fakt, iż jest ogromnym krokiem w kierunku ochrony środowiska, ale też życia obecnych i przyszłych pokoleń. Aby jednak panele fotowoltaiczne właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Jak należy zrobić to prawidłowo? Sprawdź.

Panele fotowoltaiczne – co to takiego?

Panele fotowoltaiczne to nowoczesny system pozwalający zamienić energię słoneczną w elektryczną. Najczęściej montuje się je na dachu bądź w przypadku dużych nieruchomości na wolnej przestrzeni działkowej. Ważne, by znajdowały się tam, gdzie dociera najwięcej słońca. Choć wykorzystują one energię słoneczną, swoje funkcje pełnią również w pochmurne dni.

Same urządzenia działają w prosty sposób. W momencie padania światła na ogniwo z półprzewodników wytrącają się elektrony. Efektem tego jest tworzenie przeciwnych ładunków, które pod wpływem pola elektromagnetycznego rozdzielają się, tworząc energię elektryczną. Ważnym elementem całości jest falownik. Odpowiada on za zmianę prądu stałego w zmienny, który jest dopasowany do europejskich standardów, tj. przyjmuje parametry 230/400V, 50Hz.

Na pierwszy rzut oka panele fotowoltaiczne okazują się drogą inwestycją, jednak w perspektywie czasu generują znaczne oszczędności. Już po kilku latach właściciel może uzyskiwać prąd za darmo. Co więcej, w Polsce funkcjonuje program „Mój prąd”, dzięki któremu zainteresowani mogą skorzystać z wsparcia finansowego w ich zakupie oraz instalacji.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby panele fotowoltaiczne właściwie spełniały swoje funkcje muszą być prawidłowo zamontowane. Ekspert z firmy Fotoogniwa wyjaśnia, że należy zwrócić uwagę na kilka elementów, mianowicie:

  • zacienienia – często wokół nieruchomości rosną duże drzewa, które latem mogą dawać przyjemny cień. Panele nie powinny być zamontowane w jego obszarze,
  • czynniki atmosferyczne – ważną rolę odgrywają wiatr i śnieg – warto zainstalować moduły w miejscach, w których często nie wieje, ale też zimą nie zalega śnieg,
  • kąt nachylenia – system powinien być montowany pod odpowiednim kątem: przymocowane poziomo sprzyjają gromadzeniu się brudu, a w konsekwencji zmniejsza się ich efektywność,
  • chłodzenie – wbrew pozorom panele muszą nie tylko mieć zapewnione odpowiednią dawkę słońca, ale też chłodu. Wybierając właściwe miejsce, warto wziąć pod uwagę dopływ i przepływ powietrza.

Ostatnim, ważnym aspektem, o którym wiele osób zapomina, jest instalacja odgromowa. Tak samo jak w każde inne urządzenie, w panele fotowoltaiczne również może uderzyć piorun. Wybierając odpowiednią ochronę, można skutecznie zabezpieczyć inwestycję przed zniszczeniem.

Regulamin korzystania z serwisu