prawidłowe używanie klimatyzacji

W jaki sposób prawidłowo użytkować system klimatyzacji?

W upalne letnie dni zamknięte pomieszczenia szybko nagrzewają się do temperatur, w których czujemy się bardzo niekomfortowo. Z pomocą przychodzi nam jednak klimatyzacja, zapewniając dogodne warunki do pracy i wypoczynku. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo używać systemu klimatyzacji i kontrolować jego stan, aby zawsze stawał na wysokości zadania i pracował bezawaryjnie przez długi czas.

System klimatyzacji w pigułce

Zadaniem systemu klimatyzacji jest utrzymanie w budynku odpowiedniego mikroklimatu, czyli: temperatury, wilgotności powietrza, a w niektórych systemach także jego czystości. Jak to działa? O proste wyjaśnienie poprosiliśmy w hurtowni wentylacyjnej A-Tec.

Działanie systemu klimatyzacji sprowadza się do jednej prostej zasady: pobrać energię cieplną w jednym miejscu (pomieszczeniu klimatyzowanym) i oddać ją w drugim (zwykle na zewnątrz). Używa się do tego jednostek wewnętrznej oraz zewnętrznej, połączonych rurami. To ogromne uproszczenie. Systemy klimatyzacji mogą być bardzo rozbudowane.

Aby klimatyzacja działała bez przeszkód przez długi czas, trzeba się z nią odpowiednio obchodzić i przestrzegać zasad eksploatacji takich systemów. O czym należy pamiętać i co uwzględnić, zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji?

Jak korzystać z systemu klimatyzacji?

Zanim zaczniesz korzystać z klimatyzacji, zapoznaj się z instrukcją obsługi systemu. To ważne, bo każdy model wymaga nieco innego traktowania. Są jednak pewne zasady ogólne, które warto znać, aby urządzenia klimatyzujące działały bezawaryjnie, a ich praca poprawiała jakość naszego życia. O czym trzeba pamiętać?

  • Zamknij wszystkie okna i drzwi w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zapobiegnie to dostawaniu się powietrza z zewnątrz oraz ograniczy klimatyzowaną powierzchnię.
  • Jeśli na zewnątrz panują odpowiednie warunki, wyłącz klimatyzację i otwórz okna – zaoszczędzisz.
  • Pomieszczenia wietrz nocą, wczesnym rankiem lub w chłodniejsze dni.
  • Unikaj chłodzenia pomieszczeń do temperatur mniejszych niż 8°C poniżej temperatury na zewnątrz.
  • Zainwestuj w termostat. Taki zakup znacznie zwiększy zarówno komfort użytkowania, jak i wydajność energetyczną systemu klimatyzacji. Umieść urządzenie z dala od źródeł ciepła, takich jak np. komputery czy drukarki. Jeśli masz programowalny termostat, zaprogramuj go, aby instalacja działała jedynie podczas używania pomieszczeń.
  • Upewnij się, że pobór i oddawanie powietrza przebiegają swobodnie. Usuń rośliny w zbyt bliskim otoczeniu jednostki zewnętrznej.
  • Dbaj o czystość instalacji. Utrzymujący się w pomieszczeniu nieprzyjemnych zapach może oznaczać, że dostały się do niej bakterie lub grzyby.
  • Sprawdzaj stan techniczny instalacji (szczelność i drożność rur, czystość parowników i filtrów powietrza) przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli wykryjesz usterkę, nie próbuj usuwać jej sam. Zwykle takie próby pogarszają stan rzeczy. Zatrudnij specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu