wentylacja w łazience

Jak zadbać o dobrą wentylację w łazience?

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w łazience to bardzo ważna sprawa. Łazienka to bowiem pomieszczenie, w którym zazwyczaj panuje duża wilgotność oraz podwyższona temperatura. Niedopatrzenia w zakresie wentylacji mogą natomiast powodować pojawienie się groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów w łazience, a także być przyczyną zniszczenia mebli łazienkowych. Co jest pomocne w wentylacji łazienki?

Dobry wentylator łazienkowy z wbudowanym hydrostatem

Wentylator łazienkowy to podstawowy sprzęt, bez którego nie ma nawet co marzyć o dobrej wentylacji w łazience. Jednak sama jego instalacja nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Wentylator łazienkowy powinien być bowiem dobrze dobrany zarówno do metrażu, jak i przeznaczenia pomieszczenia. W większych łazienkach najlepiej sprawdzą się bowiem wentylatory o większej mocy, gdyż tylko takie zapewnią prawidłowe odprowadzanie wilgoci z pomieszczenia. Także w przypadku większych rodzin, które często korzystają z prysznica i wanny, warto zainwestować w lepszy wentylator, który sprawniej poradzi sobie z odprowadzaniem wilgotnego powietrza z łazienki. Dobrym rozwiązaniem będzie także wentylator z wbudowanym hydrostatem, który uruchamia się zarówno manualnie, jak i automatycznie, kiedy czujnik „wyczuje” podwyższoną wilgotność w danym pomieszczeniu. Jednak gdy już wybierzemy dobry wentylator, warto go tak umieścić w łazience, aby komponował się z ogólną jej aranżacją. Tym zajmują się firmy od aranżacji wnętrz, takie jak np. Domeko spod Warszawy.

Dobrze przemyślany montaż kratek wentylacyjnych w łazience

Sam wentylator łazienkowy to jednak nie wszystko. Aby zapewnić prawidłową i wydajną cyrkulację powietrza w łazience, warto dobrze rozplanować montaż tradycyjnych kratek wentylacyjnych. Takie kratki pozwalają na odprowadzenie nagrzanego i wilgotnego powietrza z łazienki bez konieczności zużywania energii elektrycznej oraz nie generując przy tym żadnego hałasu. Kratki wentylacyjne szczególnie warto umieścić w pobliżu miejsc, które generują wilgoć, a więc nad wanną, kabiną prysznicową, a także w okolicach pralki. Zasadą jest, że kratki powinny być umieszczone możliwie jak najdalej od drzwi wejściowych do łazienki oraz wysoko, najlepiej pod sufitem. Decydując się na umieszczenie kratek wentylacyjnych, należy jednak pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Zatkana kurzem kratka nie będzie bowiem właściwie spełniała swojej roli. Nie należy także w żadnym wypadku zakrywać kratek, gdyż także nie będą one działy efektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu