kategoria: Izolacje

Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy na temat izolacji w budownictwie, zapraszamy do zakładki Izolacje na portalu ABC Budowy. Szeroki zakres tematyczny izolacji stosowanych w budownictwie: ocieplenia, termoizolacje, hydroizolacje, izolacje akustyczne, a także chemia budowlana i wiele innych informacji.

uszczelki-samoprzylepne

Gdzie stosuje się uszczelki samoprzylepne?

Na rynku dostępnych jest kilka typów uszczelek, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Możemy je podzielić na uszczelki gumowe, fibrowe, kołnierzowe, wsuwane, zaciskowe i samoprzylepne. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej uszczelkom samoprzylepnym i sprawdzimy, gdzie najczęściej są stosowane i jak powinny być odpowiednio mocowane.

folia-budowlana

W jaki sposób wybrać dobre folie budowlane?

Folie budowlane to temat szeroki, o czym nie wszyscy wiemy. Foliami budowlanymi nazywamy folie przeznaczone do zabezpieczania konstrukcji przy wykonywanych pracach, folie izolacyjne, folie dachowe, folie kubełkowe, a także folie w płynie o różnym zastosowaniu. W różnych sklepach mogą być różnie kategoryzowane, dlatego czasem trudno znaleźć właściwą. Przyjrzyjmy się tym produktom bliżej.

Kto zobowiązany jest do uzyskania uprawnień elektrycznych?

Kto może uczestniczyć w kursach elektrycznych?

Każda osoba, zamierzająca wykonywać pracę związaną z obsługą urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych zobowiązana jest odbyć stosowne szkolenie przygotowujące do sprawowania czynności eksploatacyjnych zarówno w teorii, jak i w praktyce. Ukończenie kursu i zdobycie uprawnień pozwala poszerzyć zakres swojej wiedzy i umiejętności, a dzięki niewielkim wymaganiom, uczestnikiem szkolenia może stać się niemal każdy.

tasma-olowiana

Cechy i zastosowanie taśm ołowianych

Taśmy ołowiane to uniwersalny materiał o szerokim zastosowaniu. Produkowane są z ołowiu – metalu cenionego ze względu na swoje właściwości, takie jak łatwość przetapiania, miękkość oraz ciągliwość. Wysoka plastyczność ołowiu pozwala na produkcję różnego rodzaju materiałów z tego metalu, w tym taśm ołowianych. Czym charakteryzują się te materiały i gdzie są wykorzystywane?

hala-stalowa

Zabezpieczenia hal stalowych przed ogniem

Hale stalowe to cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie, wykorzystywane do budowy m.in. magazynów, obiektów sportowych, handlowo-usługowych czy produkcyjnych. Niezależnie od przeznaczenia, hale stalowe powinny spełniać restrykcyjne normy z zakresu bezpieczeństwa, w tym dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Stal sama w sobie bowiem jest materiałem niepalnym, jednak podczas pożaru wykonana z niej konstrukcja traci swą nośność. Jak temu zapobiec?

folia-izolacyjna

Rodzaje izolacji przeciwwilgociowych

Wilgoć to jeden z głównych czynników wpływających na niszczenie obiektów budowlanych. W celu zminimalizowania jego destrukcyjnego działania stosuje się odpowiednie materiały izolacyjne.

izolacja pieca przemysłowego

Rodzaje materiałów izolacyjnych do pieców

Aby piec spełniał swoje zadanie, a jednocześnie aby korzystanie z niego było bezpieczne, konieczna jest odpowiednia izolacja. Szczególnie dotyczy to pieców przemysłowych, w których osiąga się bardzo wysokie temperatury (np. w hutnictwie). Jakich materiałów izolacyjnych używa się do pieców? Oto surowce i tworzywa, które są najczęściej wykorzystywane w tym charakterze.

pompy iniekcyjne

Pompy iniekcyjne nieodzownym narzędziem do tworzenia warstw wodoodpornych

Fundamenty niemal wszystkich budynków, niezależnie od ich usytuowania w terenie zawsze narażone są na zawilgocenie. Jest to powodowane tak zwanym kapilarnym podciąganiem wody z gruntu przez mury. Istnieją także inne przyczyny powodujące zawilgocenie ścian, jednakże ta jest najczęstsza. Wysokość tego podciągania wynosi średnio dwa metry nad poziom gruntu, a czasami może dochodzić nawet do sześciu metrów. Oczywiście przed tym naturalnym zjawiskiem fizycznym staramy się odpowiednio zabezpieczać, wykonując specjalne poziome izolacje fundamentów. Niestety, czasami izolacja zostaje wadliwie wykonana, a niekiedy ulega uszkodzeniu z powodu działania różnych innych czynników. Jedyne co pozostaje wtedy do zrobienia to wytworzenie nowej izolacji przeciwwilgociowej.

izolacja balkonu i tarasu

Jak powinna być skonstruowana dobra izolacja balkonu i tarasu

Tarasy i balkony podnoszą wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców. Atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń na zewnątrz pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu, co jest pożądane szczególnie w ciepłych okresach roku. Aby balkon czy taras był funkcjonalny, musi być zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Jak powinna być wykonana izolacja tych elementów konstrukcyjnych?

Charakterystyka i zastosowanie tkanin krzemowych

Tkaniny krzemowe zaliczane są do grupy przemysłowych tkanin wysokotemperaturowych. Wyroby tego typu są odporne na oddziaływanie substancji chemicznych, w tym rozpuszczalników, a dodatkowo niepalne, toteż wytwarza się z nich produkty, które narażone  są na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami i ogniem. Dodatkowo, tkaniny wysokotemperaturowe mają świetne właściwości izolacyjne.

Regulamin korzystania z serwisu