kategoria: Izolacje

Jeśli szukasz rzetelnej wiedzy na temat izolacji w budownictwie, zapraszamy do zakładki Izolacje na portalu ABC Budowy. Szeroki zakres tematyczny izolacji stosowanych w budownictwie: ocieplenia, termoizolacje, hydroizolacje, izolacje akustyczne, a także chemia budowlana i wiele innych informacji.

izolacja pieca przemysłowego

Rodzaje materiałów izolacyjnych do pieców

Aby piec spełniał swoje zadanie, a jednocześnie aby korzystanie z niego było bezpieczne, konieczna jest odpowiednia izolacja. Szczególnie dotyczy to pieców przemysłowych, w których osiąga się bardzo wysokie temperatury (np. w hutnictwie). Jakich materiałów izolacyjnych używa się do pieców? Oto surowce i tworzywa, które są najczęściej wykorzystywane w tym charakterze.

pompy iniekcyjne

Pompy iniekcyjne nieodzownym narzędziem do tworzenia warstw wodoodpornych

Fundamenty niemal wszystkich budynków, niezależnie od ich usytuowania w terenie zawsze narażone są na zawilgocenie. Jest to powodowane tak zwanym kapilarnym podciąganiem wody z gruntu przez mury. Istnieją także inne przyczyny powodujące zawilgocenie ścian, jednakże ta jest najczęstsza. Wysokość tego podciągania wynosi średnio dwa metry nad poziom gruntu, a czasami może dochodzić nawet do sześciu metrów. Oczywiście przed tym naturalnym zjawiskiem fizycznym staramy się odpowiednio zabezpieczać, wykonując specjalne poziome izolacje fundamentów. Niestety, czasami izolacja zostaje wadliwie wykonana, a niekiedy ulega uszkodzeniu z powodu działania różnych innych czynników. Jedyne co pozostaje wtedy do zrobienia to wytworzenie nowej izolacji przeciwwilgociowej.

izolacja balkonu i tarasu

Jak powinna być skonstruowana dobra izolacja balkonu i tarasu

Tarasy i balkony podnoszą wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców. Atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń na zewnątrz pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu, co jest pożądane szczególnie w ciepłych okresach roku. Aby balkon czy taras był funkcjonalny, musi być zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Jak powinna być wykonana izolacja tych elementów konstrukcyjnych?

Charakterystyka i zastosowanie tkanin krzemowych

Tkaniny krzemowe zaliczane są do grupy przemysłowych tkanin wysokotemperaturowych. Wyroby tego typu są odporne na oddziaływanie substancji chemicznych, w tym rozpuszczalników, a dodatkowo niepalne, toteż wytwarza się z nich produkty, które narażone  są na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami i ogniem. Dodatkowo, tkaniny wysokotemperaturowe mają świetne właściwości izolacyjne.

Znaczenie izolacji zimnochronnej instalacji wentylacyjnych

Wentylacja to instalacja niezbędna w niemal każdym rodzaju obiektu budowlanym – domu jednorodzinnym, budynku mieszkalnym, zakładzie produkcyjnym czy budynkach użytku publicznego. Aby mogła ona spełniać swoje zadanie, musi być prawidłowo wykonana, co obejmuje między innymi wyposażenie jest w odpowiedniego rodzaju izolacje

Wymagania dotyczące ścian będących elementem oddzielenia przeciwpożarowego

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki właściwie zabezpieczone przed ogniem, określa „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakich powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, a konkretnie jego VI dział pod nazwą „Bezpieczeństwo pożarowe”. Rozdział dotyczący stref pożarowych i oddzielań przeciwpożarowych mówi o tym, jak zaprojektować i wykonać budynek, by w razie pożaru ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru na budynki sąsiednie.

Charakterystyka urządzeń przeciwnapięciowych

Wyładowania atmosferyczne są zjawiskami naturalnymi przyczyniającymi się w dużym stopniu do niszczenia urządzeń domowych oraz przemysłowych. Ich potężna i niespodziewana natura potrafi przyczynić się do powstania tragicznych konsekwencji w instalacjach elektrycznych. Warto mieć świadomość z zagrożeń, jakie niosą ze sobą pioruny i wybrać jak najlepszą ochronę urządzeń.

Różnice pomiędzy kablem a przewodem

W branży energetycznej znajdziemy mnóstwo urządzeń i elementów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, jednakże mają zgoła odmienne zastosowanie. Podobnie ma się sprawa z kablem i przewodem. Mimo iż nazwy są stosowane zamiennie, ich znaczenie jest trochę odmienne. Różnica dla niektórych może wydawać się nieco subtelna, ale tak naprawdę można ją uznać za fundamentalną. Przyjrzyjmy się bliżej teorii i wyjaśnijmy, na czym polegają różnice pomiędzy kablem a przewodem.

Jak ograniczyć straty ciepła w domu?

Rachunki za ogrzewanie to coś, co spędza sen z powiek niemal wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych. Zamiast jednak kolejny rok płacić słone rachunki za ciepło, warto pomyśleć o ograniczeniu jego strat – tak by płacić mniej. Więcej o sposobach termoizolacji domu w naszym artykule.

Budowa bezpieczników

Bezpiecznik topikowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń elektrycznych. Przerwanie ciągłości obwodu elektrycznego następuje w momencie, gdy jeden z elementów bezpiecznika się topi. Znajduje się on w specjalnej wkładce topikowej. Topik to przewodnik elektryczny, który nagrzewa się, gdy przepływa przez niego prąd. Kiedy natężenie prądu jest zbyt duże, następuje zapalenie łuku elektrycznego, a gdy spadnie ono do zera, łuk gaśnie i prąd przestaje płynąć.