izolacja balkonu i tarasu

Jak powinna być skonstruowana dobra izolacja balkonu i tarasu

Tarasy i balkony podnoszą wartość nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców. Atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń na zewnątrz pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu, co jest pożądane szczególnie w ciepłych okresach roku. Aby balkon czy taras był funkcjonalny, musi być zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych. Jak powinna być wykonana izolacja tych elementów konstrukcyjnych?

Przed czym chroni dokładna izolacja tarasu i balkonu?

Tarasy i balkony są stale narażone na negatywne działanie pogody, a każdy jej czynnik może być zagrożeniem dla trwałości i estetyki tych elementów budynku. Zmiany temperatur sprawiają, że materiały rozszerzają się i kurczą. Przemarzająca zimą woda może naruszać podłoże. Promieniowanie UV także nie jest obojętne dla materiałów – kolory płowieją, a źle dobrane produkty powoli niszczeją.

Hydroizolacja tarasu i balkonu jest kluczowa dla ich wytrzymałości i utrzymania w dobrym wyglądzie przez lata – mówi specjalista z firmy Izohan. – Nie warto inwestować w niską jakość produktów i wykonania. Pierwsza zima jest testem poprawności wykonanej izolacji i nieraz okazuje się, że oszczędności były pozorne. Ratowanie naruszonego przez wodę i mróz podłoża bywa bardzo kosztowne.

Jak skonstruować izolację balkonu i tarasu, aby stanowiła dobre zabezpieczenie?

Podstawą balkonu i tarasu jest płyta konstrukcyjna, którą projektuje się indywidualnie w zależności od panujących warunków, rozwiązań zastosowanych w budynku, charakteru podłoża oraz powierzchni, jaką chce się utworzyć. Zaleca się zachowanie spadku od budynku – nie mniej niż 1,5, ale nie więcej niż 2,5%.

Ważna z punktu widzenia zabezpieczania tarasu jest główna warstwa izolacyjna, którą stanowić mogą materiały mineralne i bitumiczne. Niezależnie od typu produkty  do wykonywania izolacji cechują się wysoką elastycznością, która zapewnia odpowiednią reakcję na naprężenia.

Kolejne elementy to:

  • warstwa paroizolacji, zapobiegająca przedostawaniu się pary wodnej z pomieszczenia do przegrody,
  • docieplenie, jeżeli taras jest ulokowany nad ogrzewanym pomieszczeniem,
  • warstwa poślizgowa wykonana z folii polietylenowych albo włóknin, które sprawiają, że podczas przesuwania się względem siebie warstw ocieplenia i dociskowej opór jest mniejszy,
  • warstwa dociskowa chroniąca poprzednie, przyjmująca obciążenia z góry i stanowiąca podłoże dla wykończenia tarasu lub balkonu; jako najbardziej narażona na odkształcenia musi mieć zapewnioną dylatację powierzchniową i obwodową,
  • ponownie izolacja, często dwuskładnikowa, najlepiej elastyczna; chroni wrażliwą warstwę dociskową przed wilgocią, która powoli przenika przez spoiny wykończenia,
  • wierzchnią warstwę stanowi wykończenie tarasu lub balkonu.
Regulamin korzystania z serwisu