Charakterystyka izolacji zimnochronnych

Utrzymanie stałej niskiej temperatury jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Chłodu potrzebują surowce kosmetyczne, chemiczne, petrochemiczne i farmaceutyczne, żywność, materiały ogrodnicze i wiele innych. Jak zapewnić odpowiednią temperaturę przechowywania i transportu, a jednocześnie ograniczyć koszty chłodzenia? Odpowiedzią są izolacje zimnochronne. Czym się charakteryzują?

Zastosowania izolacji zimnochronnych

Materiały izolacyjne można wykorzystywać nie tylko po to, aby nie dopuszczać do wyziębienia obiektu, ale też do tego, aby nie doszło do jego ogrzania. W wielu okolicznościach konieczne jest utrzymanie chłodu, ponieważ wysoka temperatura niszczy niektóre surowce i produkty. Pod wpływem ciepła żywność się psuje, środki chemiczne wietrzeją albo wchodzą w reakcje z materiałami z otoczenia, rośliny zaczynają kiełkować. Tymczasem w przemyśle i handlu chcemy, aby pozostawały one w niezmienionym stanie do chwili użycia lub sprzedaży.

W wielu miejscach stosuje się więc chłodziarki, zamrażarki, komory chłodnicze, lodówki. Zapewniają one stałą niską temperaturę w czasie przechowywania, transportu surowców wrażliwych na ciepło, a także podczas pracy z nimi.

Stałe chłodzenie jest kosztowne – mówi specjalista z firmy IzoSerwis. – Można ograniczyć wydatki, nie dopuszczając do ogrzewania powietrza. Aby zachować niską temperaturę, stosuje się izolacje zimnochronne, czyli materiały o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Izolują one chłodne strefy i niwelują mostki termiczne.

Miejsca, w których używa się izolacji zimnochronnych, to m.in.:

  • chłodnie,
  • magazyny, ubojnie,
  • spiżarnie,
  • instalacje klimatyzacyjne,
  • rurociągi,
  • chłodnicze samochody dostawcze,
  • cysterny,
  • laboratoria,
  • zbiorniki na surowce,
  • aparaty badawcze.

Izolacje zimnochronne – charakterystyka i zalety

Izolacje zimnochronne wykonuje się na indywidualne zamówienie według projektu dostarczanego przez zamawiającego. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja jest przystosowana do potrzeb danego miejsca pod względem kształtów i parametrów termoizolacyjnych oraz wytrzymałościowych.

To, jakie materiały zostaną użyte, zależy od projektu. Do produkcji izolacji zimnochronnych używa się płyt i filcu z włókna szklanego, styropianu, a także pianek i gąbek z poliuretanu. Każdy z tych materiałów cechuje się niską przepuszczalnością ciepła, a przy tym jest lekki, co ułatwia montaż i późniejszą eksploatację zaizolowanych urządzeń oraz instalacji.

Izolacje zimnochronne pokrywa się płaszczami ochronnymi z blach aluminiowych, stalowych ocynkowanych, zarówno gładkich, jak i profilowanych. Płaszcze chronią lekką i mało odporną mechanicznie warstwę izolującą, podnoszą estetykę urządzeń i ułatwiają korzystanie z nich.

Najważniejszą zaletą izolacji zimnochronnych jest to, że pozwalają one zaoszczędzić na schładzaniu instalacji i sprzętów. Zabezpieczają je też przed uszkodzeniami wywołanymi różnicą temperatur, wydłużają ich żywotność i chronią ich operatorów.

Regulamin korzystania z serwisu