Charakterystyka urządzeń przeciwnapięciowych

Wyładowania atmosferyczne są zjawiskami naturalnymi przyczyniającymi się w dużym stopniu do niszczenia urządzeń domowych oraz przemysłowych. Ich potężna i niespodziewana natura potrafi przyczynić się do powstania tragicznych konsekwencji w instalacjach elektrycznych. Warto mieć świadomość z zagrożeń, jakie niosą ze sobą pioruny i wybrać jak najlepszą ochronę urządzeń.

Skutki wyładowań elektrycznych

Według danych IMGiW średnia ilość dni burzowych w Polsce wynosi 15-32 dni, w zależności od regionu. Podczas burzy dochodzi do wyładowań elektrycznych, zwanych piorunami, które spowodowane są przywracaniem równowagi potencjału pomiędzy chmurami lub chmurami a ziemią. Skutkami uderzenia pioruna są m.in.:

  • Pożary wywołane przez wyładowanie atmosferyczne
  • Przerwanie przewodów
  • Odkształcenia szyn
  • Uszkodzenia urządzeń elektrycznych lub elektronicznych
  • Ryzyko śmiertelnego porażenia prądem

Prąd udarowy powstały przy wyładowaniu atmosferycznym (uderzeniu pioruna) tworzy przepięcia przez przewodzenie w kablach, które są pod napięciem lub przez indukcyjne bądź pojemnościowe łącza – bezpośrednio na liniach głównego zasilania. Takie działanie może uszkodzić wszelkie włączone urządzenia elektryczne lub elektroniczne. Warto również wiedzieć, że efekty takiego wyładowania mogą być odczuwalne w promieniu 1 km (na skutek indukcji), ale również w promieniu większym niż 10 km (na skutek przewodzenia).

Rodzaje zabezpieczeń przeciwnapięciowych

Jedną z metod ochrony przed niebezpiecznym działaniem piorunów w warunkach domowych jest zastosowanie zabezpieczeń przeciwnapięciowych. Wiele gospodarstw nie jest niestety na to gotowa i wcale nie chodzi o zastosowanie piorunochronów, tylko zwykłych urządzeń przeciwnapięciowych. Najpopularniejszym z nich jest listwa, najlepiej z wyłącznikiem, ale oprócz tego można zakupić zasilacz awaryjny, tzw. UPS, który przez pewien czas pomoże podtrzymać zasilanie komputera, telewizora oraz innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych w domu. W ramach ochrony przed piorunami warto zastosować także ochronniki przeciwnapięciowe ograniczające przepięcia i sprowadzają do ziemi prądy udarowe, które pochodzą od przepięć bezpośrednich i pośrednich. Składa się on z:

  • zacisków umożliwiających podłączenie przewodów,
  • korpusu z blokadą uniemożliwiającą montaż innego niż wymagany wkładu,
  • numer referencyjnego (osobny numer posiada korpus, osobny – wkład),
  • mocowania za pomocą dwóch zaczepów na wsporniku,
  • sygnalizacji oznaczającej aktualny stan ochronnika.

Ochronniki przeciwnapięciowe można wybierać spośród trzech typów (klasa B, C i D) i należy instalować je na samym początku instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu