Charakterystyka i zastosowanie tkanin krzemowych

Tkaniny krzemowe zaliczane są do grupy przemysłowych tkanin wysokotemperaturowych. Wyroby tego typu są odporne na oddziaływanie substancji chemicznych, w tym rozpuszczalników, a dodatkowo niepalne, toteż wytwarza się z nich produkty, które narażone  są na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami i ogniem. Dodatkowo, tkaniny wysokotemperaturowe mają świetne właściwości izolacyjne.

Tkaniny wysokotemperaturowe dla przemysłu

Tkaniny wysokotemperaturowe, w tym właśnie krzemowe, wykorzystywane są w rozmaitych branżach przemysłu, gdzie warunki pracy wymagają stosowania szczególnych zabezpieczeń ludzi i urządzeń przed oddziaływaniem skrajnie wysokich temperatur – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Europolit. Mamy tu na myśli przede wszystkim przemysł hutniczy i koksowniczy, a także branżę metalurgiczną oraz odlewniczą.

Odzież ochronna oraz kotary i rozmaite izolacje wykonywane z tkanin wysokotemperaturowych, stanowią skuteczne zabezpieczenie przed promieniowaniem cieplnym, ale także bezpośrednim oddziaływaniem ognia, odpryskującymi metalami w  postaci płynnej, rozgrzanym żużlem i innymi zagrożeniami, wynikającymi z oddziaływania gorąca w miejscu pracy.

Tkaniny wysokotemperaturowe dla przemysłu wykonywane są z rozmaitych materiałów, w tym np. z włókna szklanego, włókien ceramicznych, czy interesującej nas dzisiaj przędzy krzemowej.

Charakterystyka tkanin z przędzy krzemowej

Tkaniny przemysłowe z przędzy krzemowej cechują się bardzo dużą odpornością na oddziaływanie skrajnie wysokich temperatur i doskonale radzą sobie w warunkach pracy ciągłej przy temp. nawet 900oC. Niektóre odmiany tkanin krzemowych, jak np. tkanina TK-AR powlekana wermikulitem, zachowują swoje właściwości nawet przy chwilowym oddziaływaniu temp. 1500oC.

Jednocześnie, tkaniny krzemowe posiadają bardzo wysoką wytrzymałość chemiczną i mechaniczną, a zatem są odporne na różnego typu uszkodzenia. Ich olbrzymią zaletą jest przy tym bezpieczeństwo – są w 100% bezpieczne dla ludzi i środowiska, ponieważ nie zawierają azbestu ani włókien ceramicznych i nie emitują żadnych substancji toksycznych.

Zastosowania tkanin krzemowych

Tkaniny krzemowe wykorzystuje się m.in. do produkcji ekranów cieplnych i kurtyn przeciwpożarowych, osłon przeciw odpryskom stopionych metali, a także osłon kabli i przewodów maszyn znajdujących się w niewielkiej odległości od źródeł ciepła. Ponadto, z tkanin krzemowych wykonuje się izolacje cieplne maszyn i instalacji przemysłowych oraz odzież ochronną.

Regulamin korzystania z serwisu