Termoizolacja piwnicy

Dlaczego należy docieplić strop piwnicy?

W obecnych czasach, jedynie niewielki odsetek domów przewiduje w swoim planie podpiwniczenie. Podziemna kondygnacja w postaci piwnicy jest domeną budynków minimum 20 letnich. W sporej część podpiwniczonych domów, nawet po ociepleniu ścian zewnętrznych oraz dachu, a także wymianie okien na bardziej szczelne, daje się jednak zauważyć znaczne straty ciepła. Czym są spowodowane? W jaki sposób im zapobiec?

Mimo, że podpiwniczenie w nowopowstałych domach pojawia się stosunkowo rzadko, w tych starszych, spotykane jest bardzo często. Niestety w większości przypadków, piwnica nie jest ogrzewana, a jej strop nie jest ocieplony. Spora większość właścicieli domów podpiwniczonych, nie zdaje sobie bowiem sprawy z negatywnego wpływu niezaizolowanego stropu na komfort cieplny budynku. Niesłusznie. Izolacja termiczna budynku, w tym ocieplenie stropu piwnicy, wykonane starannie, przy użyciu wysokiej jakości materiałów, wyraźnie ograniczy ucieczkę ciepła nie tylko z piwnicy, ale też z pomieszczeń, znajdujących się nad nią. Ograniczenie strat ciepła wiąże się bezpośrednio ze zminimalizowaniem kosztów energii elektrycznej. Odpowiednia termoizolacja to także przyjemne ciepło panujące w domu w czasie chłodniejszych dni i rześki chłód, dający się odczuć, gdy na zewnątrz upały.

Która metoda ocieplenia stropu piwnicy jest najskuteczniejsza?

Istnieje kilka metod ocieplania stropów piwnic oraz budynków – począwszy od tradycyjnych, w których stosuje się wełnę mineralną czy styropian, po bardziej zaawansowane, takie jak termoizolacja natryskowa. Na czym ona polega?

Termoizolacja natryskowa („białe ciepło”) to zabezpieczenie budynku i obiektów użytkowych przed nadmierną utratą ciepła, polegające na natrysku materiału izolacyjnego w postaci niepalnego granulatu wełny połączonej z klejem i pokrywania nią elementów konstrukcyjnych. Termoizolacja natryskowa jest znacznie skuteczniejsza i bardziej efektywna, niż izolacja klasycznymi metodami – pozbawiona jest bowiem przerw, a tym samym mostków termicznych, przez które ciepło mogłoby uciekać. Metoda ta umożliwia dotarcie materiałów izolacyjnych do każdej, nawet tej trudno dostępnej przestrzeni, tworząc jednolitą i szczelną warstwę izolacyjną. Białe ciepło posiada właściwości ogniochronne, zwiększając tym samym bezpieczeństwo budynku i mieszkańców, odporny jest ponadto na korozję chemiczną i biologiczną. Izolację tą metodą można wykonać w dowolnej porze roku, niezależnie od pogody.

Jedną z rzetelnych firm, która wykonuje termoizolację budynków metodą natrysku i nadmuchu materiałów izolacyjnych jest BUDMIX.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią termoizolację budynku?

Zabezpieczanie budynków i obiektów użytkowych przed utratą ciepła to kwestia priorytetowa, jeśli chcesz cieszyć się ciepłem i niższymi rachunkami za energię elektryczną. Jednak nie tylko! Oszczędność energii, podobnie jak ekonomiczne gospodarowanie wodą, jest działaniem proekologicznym, które pozwala chronić naszą planetę.

Regulamin korzystania z serwisu