Pianka poliuretanowa

Dlaczego pianka poliuretanowa to dobry materiał termoizolacyjny?

Nie bez powodu pianka poliuretanowa jest aktualnie materiałem, którego zużycie nieustannie rośnie. Stosowana jest ona między innymi w branży budowlanej czy branży tapicerskiej, w których, podobnie zresztą jak w każdej innej dziedzinie, liczy się jakość wykonanej pracy. Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej możemy liczyć na zadowalające efekty termoizolacyjne.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pianka poliuretanowa jest to jeden z dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Składa się ona przede wszystkim z polikarbaminianu. Oznacza to, że pianka tworzona jest dzięki wystąpieniu reakcji pomiędzy polikarbaminianem a wodą, a następnie pojawieniu się dekarboksylacji – wyjaśnia ekspert z firmy „JAG” PPH Spółka z o.o.

Materiał ten przyjmuje strukturę pianki dopiero po wydobyciu go z hermetycznego opakowania. Wówczas dochodzi do reakcji materiału z dwutlenkiem węgla i dzięki temu powstaje piana. Między innymi ze względu na to pianki poliuretanowe są bardzo często stosowane w procesie izolacji dachu, poddasza czy różnego rodzaju hal przemysłowych. To, z jakich dokładnie składników stworzony został materiał, wpływa na to, że może być on sztywny bądź elastyczny. Niektóre pianki są też bardziej odporne chemicznie niż inne.

Kluczowe zalety pianki poliuretanowej

Ocieplanie budynku pianką poliuretanową czy zastosowanie elastycznych, poliuretanowych pianek tapicerskich jest aktualnie bardzo popularne. Wynika to z korzystnych właściwości tego materiału. Dobrej jakości pianka poliuretanowa ma między innymi takie zalety jak:

  • niski współczynnik przewodzenia ciepła,
  • dobra klasa palności,
  • łatwość aplikacji,
  • niski ciężar,
  • dźwiękochłonność (w przypadku pianek otwartokomórkowych),
  • brak zapachu,
  • niepylenie,
  • obojętność biologiczna,
  • wysoka trwałość.

Warto przy tym wspomnieć, że na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pianek, otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Każdy z tych rodzajów ma nieco odmienne od siebie zastosowanie i delikatnie różne właściwości, choć kluczową kwestią są cechy danego produktu. Wysokojakościowe pianki poliuretanowe mogą mieć między innymi zmniejszoną nasiąkliwość wody czy wyższą klasę reakcji na ogień. Podstawową zaletą tego materiału jest jego dobra termoizolacyjność. W przypadku ocieplania nim budynku możemy mieć pewność, że zredukowana zostanie nadmierna utrata ciepła przez pomieszczenie wewnątrz obiektu budowlanego. Ze względu na jej właściwości cieplne pianka wykorzystywana jest także jako gąbka tapicerska. Ma ona szerokie zastosowanie, z tego względu producenci nieustannie wymyślają nowe produkty – w zamierzeniu lepsze od swoich poprzedników.

Regulamin korzystania z serwisu