Izolacja pianką poliuretanową

Dlaczego pianka PUR to dobry materiał izolacyjny?

Zacznijmy najpierw od przypomnienia, że poliuretan to materiał produkowany pod bardzo wielu postaciami o różnym stopniu elastyczności oraz gęstości i o bardzo różnorodnych zastosowaniach. Wysoki współczynnik izolacyjności sprawia, że z materiału tego wytwarza się doskonałe, a przede wszystkim bardzo lekkie płyty do docieplania budynków, masy uszczelniające no i właśnie pianki, a także wiele innych produktów. Poszczególne postaci poliuretanów uzyskiwane są jedynie poprzez łączenie z sobą poszczególnych ich składników w różnych proporcjach.

Izolacje z pianki czy z płyt poliuretanowych?

Wiemy zatem już, że poliuretan w każdej postaci jest bardzo dobrym izolatorem. Co więc sprawia, że w niektórych sytuacjach to właśnie pianka PUR jest chętniej i częściej wykorzystywana do wykonywania różnego rodzaju uszczelnień oraz izolacji? Niewątpliwie jest to bardzo mały ciężar właściwy materiału, który uzyskamy po zaaplikowaniu pianki i jej zesztywnieniu. Niemniej większość izolacyjnych produktów poliuretanowych wytwarzana jest z użyciem środków spieniających, więc i one są bardzo lekkie. Z całą pewnością duże nieskomplikowane pod względem kształtu powierzchnie, takie jak elewacje budynków najłatwiej i najszybciej jest docieplać gotowymi już oraz dużymi i sztywnymi płytami poliuretanowymi. Tymi jednak trudno jest pokrywać elementy budowlane z dużą ilością załamań. O tym, dlaczego i w jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się pianka PUR przy wykonywaniu izolacji termicznych, opowiadali nam specjaliści z firmy PROXIMO z miejscowości Pecna w Wielkopolsce.

Pianka PUR – elastyczność i wygoda

Wykonując docieplenia budynków, izolujemy nie tylko jego ściany, lecz i dachy. Izolację dachu wykonuje się najczęściej od wewnętrznej strony, czyli od poddasza. Takie poddasze, szczególnie przy spadzistych połaciach to miejsce z licznymi załamaniami i z wieloma zakamarkami. Wyłożenie takich powierzchni sztywnymi płytami jest niezwykle trudne; wymaga to niezwykle precyzyjnego przycinania poszczególnych elementów i dokładnego ich dopasowywania oraz sklejania. Bardzo łatwo tutaj o pozostawienie nieszczelności, czyli tzw. mostków cieplnych. Właśnie w takich miejscach uwydatniają się zalety elastycznej pianki poliuretanowej ze spienionej żywicy poliestrowej. Rozprężna pianka przechowywana w pojemnikach w płynnej postaci jest po prostu aplikowana wysokociśnieniowymi urządzeniami natryskowymi na wybrane miejsca, gdzie po krótkim czasie zastyga, tworząc sztywną, twardą i jednolitą powierzchnię bez żadnych szczelin. Pianką PUR można szybko i wypełniać także szczeliny dylatacyjne oraz wszelkie szpary i ubytki, np. w termoizolacyjnych warstwach styropianowych.

Niewątpliwymi zaletami rozprężnej pianki poliuretanowej są więc jej elastyczność i wygoda aplikowania. Ową technologię wykorzystuje się także z powodzeniem do wykonywania termoizolacji dachów płaskich, obiektów przemysłowych, hal, magazynów, zbiorników, chłodni itd.

Regulamin korzystania z serwisu