uszczelki-samoprzylepne

Gdzie stosuje się uszczelki samoprzylepne?

Na rynku dostępnych jest kilka typów uszczelek, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Możemy je podzielić na uszczelki gumowe, fibrowe, kołnierzowe, wsuwane, zaciskowe i samoprzylepne. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej uszczelkom samoprzylepnym i sprawdzimy, gdzie najczęściej są stosowane i jak powinny być odpowiednio mocowane.

Skąd popularność uszczelek samoprzylepnych?

Samoprzylepne uszczelki, wykonane na przykład ze spienionej gumy, cieszą się ogromną popularnością wśród firm z wielu różnych gałęzi przemysłu. Chętnie sięgają po nie zarówno duże, międzynarodowe koncerny, jak i firmy znacznie mniejsze. Lubimy wygodę i cenimy sobie swój czas. Uszczelki samoprzylepne mocuje się w sposób łatwy, ponieważ wystarczy zdjąć folię ochronną i umieścić uszczelkę we właściwym miejscu. Nie musimy obawiać się o to, czy wybierzemy właściwy klej, czy nałożymy odpowiednią ilość tego produktu itd. Pamiętamy przy tym, że powierzchnię trzeba najpierw oczyścić, by taśma mogła dobrze do niej przylgnąć. Uszczelki samoprzylepne dobrej jakości cechuje wysoka odporność i trwałość w różnych temperaturach, przy czym jest to materiał elastyczny, który jest w stanie dopasować się kształtem do uszczelnianej powierzchni.

Zastosowanie uszczelek samoprzylepnych

Samo słowo „uszczelnianie” najczęściej kojarzy nam się z oknami i drzwiami. Samoprzylepne taśmy uszczelniające o odpowiednich wymiarach nadają się świetnie na przykład do zasłaniania szczelin, które powstają między ramą okienną a parapetem. Dostępne są specjalne uszczelki samoprzylepne przeznaczone do izolacji akustycznej i termicznej, które sprawdzają się przy uszczelnianiu okien i drzwi, wykonane na przykład z kauczuku EPDM, który cechują dobre właściwości do odwracalnej deformacji pod wpływem nacisku. Ceny energii wciąż rosną, w związku z czym rosną też nasze rachunki za ogrzewanie. Uszczelnienie okien i drzwi jest więc jak najbardziej uzasadnione, oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to fachowo, używając odpowiednich materiałów. Eliminujemy w ten sposób straty ciepła.

Uszczelki samoprzylepne stosowane są także na przykład w kanałach wentylacyjnych, czy centralach klimatyzacyjnych. Jak mówi nam przedstawiciel producenta wyrobów gumowych LARKIS z Dobczyc, samoprzylepnych uszczelek możemy też używać do wygłuszania, czy do wytłumiania drgań, a więc na przykład przy drzwiczkach szaf i szafek, czy pokrywach skrzyń. Na koniec warto dodać ciekawostkę – uszczelki samoprzylepne są też chętnie wykorzystywane przez osoby, które zajmują się rękodziełem, na przykład popularnym od kilku lat scrapbookingiem. Są grubsze od zwykłych taśm samoprzylepnych, więc za ich pomocą możemy tworzyć naklejki, które dają efekt 3D. To znacznie tańsze rozwiązanie niż kupowanie gotowych elementów w sklepie papierniczym, czy pasmanterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu