Ocieplenie domu szkieletowego

Izolacje domów szkieletowych

Domy szkieletowe to bardzo nowoczesne rozwiązanie w budownictwie użytkowym. Są one zbudowane z drewnianych belek lub stalowych profili. Takie konstrukcje, ocieplone wełną mineralną, są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają i z łatwością można utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. Te cechy można uzyskać jednak tylko wtedy, gdy dom został ocieplony w prawidłowy sposób. Jak więc powinno się ocieplać domy szkieletowe?

Jak ocieplać ściany szkieletowe?

Domy szkieletowe ociepla się w specyficzny sposób. Materiał ociepleniowy układa się, bowiem między ścianami. Aby nie przekroczyć maksymalnej wartości współczynnika U dla ścian zewnętrznych, konieczne jest ułożenie drugiej warstwy ociepleniowej. Elementy konstrukcji są od siebie oddalone na tyle, że można pomiędzy nimi umieścić materiał o grubości do 15 cm. Mniej więcej taką samą grubość materiału należy przeznaczyć na zewnątrz. Prace izolacyjne przeprowadza się tutaj identycznie jak w przypadku ścian murowanych dwuwarstwowych. Jedyna różnica polega na tym, że płyty ociepleniowe montuje się nie do bloczków czy pustaków, a do płyt, które usztywniają szkielet.

Czym ociepla się domy szkieletowe?

W większości przypadków do ocieplania ścian szkieletowych używa się wełny mineralnej. Ten sprężysty materiał dobrze klinuje się między elementami szkieletu, dzięki czemu wypełnia puste przestrzenie w bardzo szczelny sposób. Dodatkowo właściwości wełny mineralnej pozwalają szczególnie zabezpieczyć drewno lub stal na wypadek pożaru. Materiał ten ma wiele zalet, takich jak niepalność, izolacyjność termiczną i akustyczną, paroprzepuszczalność, odporność chemiczną i biologiczną. Wykonanie izolacji z wykorzystaniem tych materiałów odbywa się poprzez nakładanie płyt lub mat – jedna na drugą. Łącząc poszczególne płyty, mogą jednak pojawić się na ich skraju mostki termiczne. Z tego powodu, izolację domów szkieletowych powinno się zlecić fachowcom, którzy pracują na przykład w firmie budowlanej ZRB Juroszek. Wówczas można mieć pewność, że cały proces zostanie wykonany prawidłowo i bezpiecznie.

Dlaczego nie ocieplać domów szkieletowych styropianem?

Najbardziej polecanym materiałem izolacyjnym w przypadku domów szkieletowych jest wełna mineralna. Dlaczego więc nie ociepla się szkieletów styropianem? Wszystko to, dlatego, że materiał ten ma niską paroprzepuszczalność. Styropian pochłania i zatrzymuje wilgoć, która sprawia, że drewniana konstrukcja niszczeje poprzez gnicie czy powstanie pleśni lub grzybów. Wełna mineralna zapobiega temu dzięki dobrej przepuszczalności powietrza. Jest o również niepalna i ognioodporna, wodoodporna i sprężysta, a co za tym idzie – mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się także wysoką izolacją akustyczną, co oznacza, że skutecznie tłumi i minimalizuje hałasy pochodzące z zewnątrz.

Regulamin korzystania z serwisu