docieplanie poddasza

Jak docieplić poddasze na zimę?

Zimą największa ilość ciepła wydostaje się z budynku przez jego dach. Brak odpowiednio wykonanej izolacji wiąże się z wyższymi opłatami za ogrzewanie oraz utrzymującym się chłodem w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Okres jesienny, zanim nadejdą mrozy, jest ostatnim momentem na to, aby uzupełnić wszelkie braki w tym zakresie i zapewnić odpowiednią izolację poddasza swojego domu.

Jaki materiał stosować do ocieplenia poddasza?

Najważniejszą kwestią przy ocieplaniu poddasza jest dobór odpowiedniego materiału. Jest to dość skomplikowane, ponieważ oprócz współczynnika przewodzenia ciepła, należy uwzględnić również inne ważne aspekty.

Warto pamiętać, że izolacja poddasza zostaje poniekąd wciśnięta pomiędzy więźby dachowe, dlatego musi być na tyle elastyczna, aby móc nią swobodnie operować. Wykorzystanie styropianu to jeden z najgorszych wyborów, na który można się zdecydować. Jest to materiał sztywny, który podczas układania nie przylega idealnie do powierzchni. W praktyce powstają w tych miejscach tak zwane mosty cieplne, przez które traci się zimą najwięcej ciepłego powietrza – wyjaśnia specjalista z firmy Urb-Bud.

Materiałami najlepiej sprawdzającymi się do roli ocieplenia poddasza są:

  • pianka PUR,
  • wełna mineralna,
  • zabudowa płytami karton-gips.

Jakie są najskuteczniejsze metody ocieplania poddaszy?

Pianka poliuretanowa (PUR) to jedno z wygodnych i najskuteczniejszych rozwiązań stosowanych do docieplania poddaszy. Wykonanie takiej izolacji zapewnia trwałość, a ponadto jest to metoda wyjątkowo szybka. Materiał nanoszony jest za pomocą specjalnego urządzenia działającego pod ciśnieniem. Po zetknięciu się z powierzchnią, pianka w bardzo szybkim tempie zwiększa swoją objętość. Pozwala to na jej idealne wpasowanie się w każde zagłębienie bez możliwości pozostawienia jakiejkolwiek szpary, która mogłaby stanowić most cieplny.

Drugim rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne ocieplenie poddasza jest zastosowanie wełny mineralnej. Jej montaż wymaga jednak więcej czasu niż w przypadku pianki PUR. Konieczne jest także dokładne stosowanie się do zaleceń producenta. Docinając wełnę, należy zawsze zostawiać zapas około 2 dodatkowych centymetrów. Dzięki umieszczeniu elementu w wybranym miejscu na wcisk zyskuje się pewność dokładnej szczelności.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu poddasza?

Pierwszym i najbardziej rażącym błędem jest samodzielne docieplanie poddasza, bez wykorzystania specjalistycznych narzędzi, czy odpowiedniej wiedzy. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach przed rozpoczęciem pracy przeprowadzają tak zwaną analizę cieplną danego budynku, która pozwala na wskazanie miejsc, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. To wskazuje, na które obszary zwrócić szczególną uwagę i zadbać o ich maksymalną szczelność.

Chociaż wynajęcie specjalistów bywa większym wydatkiem niż samodzielne prace, jest to inwestycja długoterminowa, które zapewnia oszczędności w sezonie grzewczym, a także decyduje o komforcie cieplnym mieszkańców domu.

Regulamin korzystania z serwisu