tasma z pianki pcv

Jak poprawić izolację akustyczną przy pomocy taśmy wygłuszającej?

Do poprawy izolacji akustycznej w pomieszczeniach można wykorzystać taśmę akustyczną. Składa się ona z sieciowanej chemicznie lub fizycznie średnio twardej zamkniętokomórkowej pianki polietylenowej oraz warstwy klejącej. Taka budowa sprawia, że taśma akustycznie świetnie wygłusza drgania. Jej dodatkową zaletą jest łatwość montażu oraz fakt, że może być stosowana na różnych materiałach.

Kiedy warto zastosować taśmę akustyczną?

Taśma akustyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędny jest materiał uszczelnieniowy w trakcie prac remontowych i budowlanych. Na przykład wykorzystuje się ją w trakcie zadań związanych z wygłuszeniem pomieszczeń. W takim przypadku do zmniejszenia przenikalności dźwięku stosowane są specjalne panele z rdzeniem wykonanym z wełny szklanej, które umieszcza się na metalowych profilach. Aby drgania, które są nośnikiem dźwięku, nie przenosiły się po metalowych elementach konstrukcji – zabezpiecza się je przy pomocy taśmy wygłuszającej.

Dodatkową zaletą taśmy akustycznej są jej właściwości termoizolacyjne. Dlatego chętnie jest wykorzystywania w trakcie prac związanych z montażem płyt dachowych, ponieważ nie tylko sprawdza się do wygłuszania, ale również świetnie zabezpiecza poddasza przed utratą ciepła.

Taśmę akustyczną stosuje się również w systemach suchej zabudowy, takich jak: ściany działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane, zabudowy poddaszy, ściany szybów instalacyjnych, ściany bezpieczeństwa, ściany kuloodporne, suche podłogi – gdzie świetnie sprawdza się w roli izolatora, zwiększając parametry energooszczędności, a przy okazji znacznie redukując poziom hałasu.

Dystrybucją taśm wygłuszających zajmują się firmy specjalistyczne, takie jak Intra z Łodzi. W ofertach wielu przedsiębiorstw znajdują się taśmy o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu łatwiej je dostosować do wymogów danych prac budowlanych lub remontowych.

Jakie parametry powinna mieć taśma akustyczna?

Aktualnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów taśm akustycznych, które różnią się między sobą wieloma parametrami. Przede wszystkim ważnym czynnikiem jest rodzaj pianki, która może być wykonana z polietylenu (skrót PE) lub polichlorku winylu (PCV). Lepszym rozwiązaniem są pianki PCV, ponieważ charakteryzują się wyższą wytrzymałością, a także – ze względu na swoją strukturę – lepiej wygłuszają drgania oraz izolują. Wysokiej jakości taśma akustyczna o dobrych parametrach izolacyjnych zapewni odpowiednie wygłuszczenie pomieszczenia.

Regulamin korzystania z serwisu