Przycinanie styropianu

Jak precyzyjnie ciąć styropian?

Styropian jest materiałem bardzo często wykorzystywanym między innymi do izolacji termicznej i dźwiękowej w budynkach. Jednak produkt przed instalacją trzeba odpowiednio przygotować. Polega to między innymi na przycięciu go do odpowiednich rozmiarów. A zatem, jakie urządzenia do przycinania styropianu są dostępne na rynku i które warto wykorzystać?

Cięcie styropianu – rodzaje urządzeń

Styropian można ciąć różnymi narzędziami, na przykład nożami, pilarkami lub piłami. Jednak te tradycyjne rozwiązania nie zawsze są wystarczająco precyzyjne. Dla lepszego efektu wykorzystuje się specjalne urządzenia do cięcia styropianu, które można podzielić na mechaniczne i ręczne.

Drugi typ maszyn wymaga od fachowca doświadczenia i sprawności, ale przy odpowiednim użyciu jest on równie skuteczny, co zautomatyzowane rozwiązania. Są różne rodzaje wycinania styropianu, na przykład proste, skośne, w formie klinów czy frezów. Profesjonalne urządzenia umożliwią dopasowanie sposobu pracy do wymagań klienta – tłumaczy pracownik firmy MAX.GJ.

Odpowiednie maszyny pozwalają stworzyć elementy do termoizolacji o wymaganych wymiarach. Cechą charakterystyczną dla wielu narzędzi tego typu jest bezodpadowe cięcie styropianu, co pozwala osiągnąć bardziej precyzyjny efekt. A czym różnią się od siebie ręczne i mechaniczne urządzenia?

Ręczne urządzenia do cięcia styropianu

Do termicznego cięcia styropianu sposobem ręcznym można wykorzystywać urządzenia wyposażone w rozgrzany drut oporowy. Umożliwiają one precyzyjne nadawanie materiałowi pożądanego kształtu. Pozwalają zatem nie marnować styropianu, co przekłada się na oszczędności finansowe. Z reguły są to urządzenia łatwe do rozmontowania i magazynowania ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Cechuje je również intuicyjność obsługi, a także energooszczędność.

Innym rodzajem ręcznego urządzenia jest nóż termiczny. Podczas używania go, tak jak w przypadku innych maszyn, trzeba zachować ostrożność. Ta maszyna również jest bardzo precyzyjna. W najbardziej uniwersalnej wersji jej ostrze ma długość około 20 cm.

Jakie urządzenie wybrać?

Automatyczne urządzenia do cięcia styropianu mają cechy wspólne z ręcznymi urządzeniami. Są to między innymi bezodpadowa praca, prosta obsługa i energooszczędność. W każdym z tych urządzeń wykorzystuje się rozgrzany drut oporowy. Główną różnicą jest to, że maszyny same odpowiadają za precyzję cięcia, ale są dużych gabarytów i nie można ich łatwo przenosić, działają raczej stacjonarnie. Urządzenia do cięcia styropianu przenośne są funkcjonalne w każdych warunkach i umożliwiają różne warianty pracy. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych akcesoriów przed wyborem konkretnego modelu. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, pracownicy profesjonalnej firmy na pewno Ci w tym pomogą.

Regulamin korzystania z serwisu