Natryskowe ocieplanie budynku

Jak wykonać ocieplanie metodą natryskową?

Ocieplenie budynku to jedna z najważniejszych kwestii — niezależnie od tego, czy jest to dom mieszkalny, czy obiekt przemysłowy. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że w tym zakresie stosowanych jest wiele różnych metody. Jednak stawiając na szczelną termoizolację, warto wybrać metodę natryskową. Polega ona na rozprowadzeniu specjalnej piany poliuretanowej nazywanej w skrócie pianą PUR. Jak dokładnie wygląda cały proces?

Jaki materiał wykorzystywany jest do natryskowego ocieplania budynków?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje piany, które wykorzystuje się w metodzie natryskowego ocieplania budynku. Jest to materiał:

  • zamkniętokomórkowy,
  • otwartokomórkowy.

Pierwszy z nich jest wykorzystywany przede wszystkim w przypadku obiektów przemysłowych. Służy do termoizolacji hal magazynowych lub produkcyjnych, przechowalni warzyw i owoców, budynków inwentarskich, wiat. 

Znacznie popularniejszym materiałem jest jednak piana otwartokomórkowa. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku budynków mieszkalnych. Służy do ocieplania:

  • poddaszy,
  • ścian,
  • sufitów.

Jak przebiega natryskowe ocieplanie budynku?

Aplikacja piany PUR powinna być wykonywana przez profesjonalną ekipę, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem, a przede wszystkim sprzętem. Jest to gwarancja, że ocieplenie budynku będzie wykonane prawidłowo.

Podstawą, podobnie jak w większości prac budowlanych, jest oczyszczenie powierzchni, na której będą wykonywane prace. Elementy wyposażenie znajdujące się w pobliżu ocieplanych obszarów są zabezpieczane za pomocą folii. Dotyczy to przede wszystkim okien, czy systemów wentylacyjnych.

Jedną z najważniejszych prac na etapie przygotowywania powierzchni do wykonania termoizolacji jest ustalenie wilgotności podłoża. Im mniejszy wskaźnik, tym lepiej. Zdarza się, że konieczna jest rezygnacja z pracy w danym momencie. Dzieje się tak, kiedy zawilgocenie przekracza 18%. Wówczas najpierw konieczne jest przesunięcie wykonania ocieplenia do momentu osuszenia budynku, a dopiero później jego ocieplenie — tłumaczy specjalista z firmy EKOPIAN Izolacje Natryskowe Pianką.

Jakie zalety ma ocieplanie metodą natryskową?

Przede wszystkim termoizolacja z wykorzystaniem piany nanoszonej natryskowo zapewnia doskonałą szczelność, a dzięki temu chroni budynek przed utratą ciepła. Ma to ogromne znaczeniem zimą przy niskich temperaturach. Ta zaleta wynika z faktu, że preparat podczas nanoszenia wchodzi we wszystkie miejsca, które potrzebują uszczelnienia.

Dużym plusem jest także sama estetyka oraz szybkość wykonania izolacji. Nawet duża powierzchnia może być bez problemu ocieplona w zaledwie kilka godzin. Taka metoda termoizolacji ze względu na swoją rosnącą popularność przestaje być także dużym wydatkiem. To oznacza, że usługa oferowana przez specjalistyczne firmy jest dostosowana do potrzeb wielu klientów, którzy dysponują różnymi budżetami.

Regulamin korzystania z serwisu