Termoizolacja hal stalowych

Jak zadbać o odpowiednią termoizolację hali stalowej?

Hale stalowe to nowoczesne rozwiązania w budownictwie przemysłowym. Walory konstrukcyjne i użytkowe sprawiają, że obiekty wybudowane w tej technologii cieszą się dużą popularnością. Znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu i w rolnictwie, a także jako obiekty sportowe. Doskonale nadają się na hale przemysłowe, magazynowe i logistyczne. W zależności od zastosowania i potrzeb wymagają odpowiedniej termoizolacji.

Jak zbudowane są hale stalowe?

Hale przemysłowe budowane są z konstrukcji stalowych. Firmy specjalizujące się w budowie hal dostarczają na plac budowy gotowe szkielety konstrukcyjne oraz wszystkie niezbędne materiały na ich obudowę, a także elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Oferują również nowoczesne rozwiązania dotyczące termoizolacji obiektów.

Hala stalowa składa się ze szkieletu, wykonanego ze stalowych prefabrykatów oraz dachu i ścian, które wyznaczają przestrzeń obiektu, a jednocześnie usztywniają całość konstrukcji. Obudowa szkieletu stanowi również zabezpieczenie termoizolacyjne wnętrza hali stalowej, a także wpływa na wygląd i estetykę budynku.

Ściany i dachy hal stalowych muszą gwarantować prawidłową termoizolację obiektu. Przygotowując projekt hali, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie oraz określić rodzaj i grubość termoizolacji.

Jakie są technologie termoizolacji hal stalowych?

Dostępne jest kilka technologii ocieplania ścian hal stalowych. Można wykonać obudowę zewnętrzną i wewnętrzną z arkuszy blachy trapezowej. Jako izolacji termiczną używa się płyt lub mat z wełny szklanej albo mineralnej o grubości dobranej do wymogów konkretnej hali. Termoizolacje zabezpiecza się specjalnymi foliami. Jako obudowę wewnętrzną można zastosowań również kasety z blachy stalowej.

„Najczęściej stosownym rozwiązaniem – przekonuje przedstawiciel firmy Profix, zajmującej się budową hal stalowych – jest obudowa hal z płyt warstwowych. Powstają one w zakładach produkcyjnych i dostarczane są w standardowych wielkościach. Każda płyta składa się z gotowych warstw okładzinowych oraz rdzenia izolacyjnego. Może być on wykonany z pianki poliuretanowej, styropianu EPS lub z wełny mineralnej. Płyty można montować w układzie horyzontalnym lub wertykalnym. Jest to nowoczesne rozwiązanie, umożliwiające szybką obudowę konstrukcji obiektu. Dostępne są płyty warstwowe różnej grubości i o różnym współczynniku przenikania ciepła. Inwestor ma możliwość wyboru płyty zgodnie z zapotrzebowaniem oraz wymaganiami izolacyjności i odporności ogniowej”.

Projektanci hal przewidują zapotrzebowanie na termoizolację. W zależności od specyfiki obiektu różne będą wymogi ochrony przed wymianą termiczną z otoczeniem. Dotyczy to nie tylko części roku z niskimi temperaturami, ale również miesięcy o dużym nasłonecznieniu. Dobra termoizolacja zapewni zimą ochronę przed wychładzaniem obiektu, a latem przed jego przegrzewaniem.

Przy budowie hal stalowych należy przeanalizować zapotrzebowanie na termoizolację i wybrać optymalne rozwiązanie. Pomocą służą doświadczone firmy specjalizujące się w projektowaniu i budowie hal stalowych. Warto skorzystać z ich porad.

Regulamin korzystania z serwisu