Izolacja elewacji budynku

Jakie są rodzaje pianek izolacyjnych?

Odpowiednie ocieplenie budynku jest wskazane. Pozwala bowiem na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warstwa izolacji zapobiega oddawaniu ciepła przez ściany, co sprawia, że stworzenie idealnych warunków funkcjonowania w okresie zimy będzie wymagało mniejszych nakładów grzewczych. Coraz bardziej popularnym materiałem izolacyjnym są pianki, zastępujące dotychczasowe materiały. Poznaj ich właściwości i rodzaje.

Izolacja ścian zewnętrznych pianką PUR

Okładanie ścian zewnętrznych wełną mineralną lub styropianem jest nadal najchętniej stosowanym sposobem na ich ocieplenie, choć coraz częściej metody te ustępują piankom. Ten nowoczesny materiał ma lepsze właściwości izolacyjne, co wielokrotnie zostało już udowodnione. Zastosowanie cieńszej warstwy (niż w przypadku styropianu) pozwala na uzyskanie dwukrotnie niższego czynnika przewodzenia ciepła. Co więcej, aplikacja pianki jest prostsza i mniej czasochłonna.

Stosuje się tu specjalny pistolet, dzięki któremu jest ona rozprowadzana na wybranej powierzchni. Zapewnia to ciągłość izolacji oraz eliminację tzw. mostków cieplnych, które odpowiadają za utratę ciepła. Cechuje ją świetna odporność na temperatury (od -200 do +135°C), a także doskonały współczynnik przewodzenia ciepła (średnio na poziomie około 0,026 W/m2).

Otwarto- czy zamknięto komórkowa pianka PUR?

Pianka otwartokomórkowa charakteryzuje się doskonałą paroprzepuszczalnością. Jest zatem idealnym rozwiązaniem do wnętrz. Zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni oraz ułatwia zachowanie przyjaznego środowiska. Z uwagi na skłonność do chłonięcia wody nie nadaje się ona do izolacji fundamentów. Jest natomiast doskonała w przypadku ocieplania ścian i dachów.

Jej ogromną zaletą jest wysoka absorpcja dźwięków, przez co jest chętnie wykorzystywana do izolacji akustycznej. Zaizolowana nią powierzchnia oddycha, dlatego pianka może być stosowana bezpośrednio na membranę, deskowanie i konstrukcję dachu. Jest dostępna w wielu klasach. Jak wskazują profesjonaliści firmy Dach Pro, najlepszą jest klasa E.

Pianka zamkniętokomórkowa jest bardziej sztywna i wytrzymała, ułatwia wzmocnienie konstrukcji całego obiektu. Dzięki niej możliwa jest optymalna termo- oraz hydroizolacja dachu, przez co materiał tego typu znajduje zastosowanie głównie w ociepleniu fundamentów, ścian i stropów.

Pianka izolacyjna PIR – lepsza wersja PUR

Ulepszoną wersją pianek PUR są pianki PIR, które mają dodatkową ważną cechę – są ognioodporne. Tzw. łańcuchy związku chemicznego ulegają w ich przypadku zaburzeniu dopiero przy poziomie temperatury wynoszącym około 300°C.

Regulamin korzystania z serwisu