Krótko o materiałach termoizolacyjnych

Jeżeli z jednej strony chcemy mieć ciepły i przytulny dom, a z drugiej nie chcemy rujnować domowego budżetu na ogrzewanie, należy już na etapie budowy zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku.. Jednakże materiałów termoizolacyjnych nie stosuje się jedynie w przypadku ocieplania ścian, ale także w innych miejscach. Stąd różne ich typy, popularność oraz cena. Warto poznać kilka materiałów izolacyjnych.

Wełna mineralna

Pod nazwą wełna mineralna kryją się w rzeczywistości dwa produkty: wełna skalna oraz wełna szklana. Pierwsza z nich wytwarzana jest z bazaltu, druga zaś z pisaku kwarcowego, który pochodzi z recyklingu. Wełna mineralna to materiał o szerokim zastosowaniu. Ociepla, stanowi skuteczną izolację akustyczną i ogniochronną. Ochronę przeciwogniową zapewnia jej folia paroszczelna. Wyroby z wełny mineralnej, dzięki elastyczności i sprężystości pozwalają na łatwe i szczelne ułożenie izolacji. Do wyrobów z wełny mineralnej zalicza się płyty, maty, filce oraz granulaty, które są strzępkami wełny. Płyty mają bardzo zróżnicowane wymiary. Ich długość może wynosić od 100 do 600 cm, szerokość od 20 do 80 cm, grubość natomiast od 1 do 25 cm.  Na rynku dostępne są płyty miękkie, półtwarde oraz twarde. Maty i filce sprzedawane są zazwyczaj w rolkach, a stosowane są głównie do pokrycia połaci dachowych, podłóg oraz sufitów podwieszanych. Zazwyczaj wykończone są osnową zwiększającą ich wytrzymałość i sztywność. Granulaty wykorzystuje się do ocieplania trudno dostępnych miejsc.

Włókna celulozy

Izolacja z włókien celulozy ma parametry podobne do wełny mineralnej, jednakże ich zastosowanie nie jest tak szerokie. Mają one zdolność pochłaniania i oddawania wody, dzięki temu nie trzeba przygotowywać warstwy w ścianie, która ma za zadanie przeciwdziałać przenikaniu pary wodnej z pomieszczenia do zewnętrznych warstw przegrody. Jednakże, aby materiał izolacyjny mógł wyschnąć, należy zapewnić mu dobrą wentylację. Włókna celulozy mogą być nakładane na mokro lub sucho. Metoda mokra polega na zwilżeniu włókien wodą z dodatkiem kleju. Taka mieszanka trzyma się dobrze zarówno ścian, jak i sufitów. W metodzie na sucho rozdrobnione włókna są wdmuchiwane w przygotowane przestrzenie w ściana, stropodachach, itp. W tym celu używa się specjalnych agregatów, pozwalających na przesyłanie materiału na odległość do 50 m w poziomie i 30 m w pionie. Włókna w niektórych przypadkach można wysypywać luzem.

Regulamin korzystania z serwisu