Ocieplanie budynku

Która pora roku jest najlepsza na ocieplenie bloku?

Ocieplanie budynku to konieczność, przed którą stoją administratorzy wielu budynków wielorodzinnych. Termoizolacja wpływa korzystnie na rachunki za prąd, a także sprzyja samopoczuciu mieszkańców. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko zebranie pieniędzy na ten cel, ale również odpowiednie zaplanowanie całego procesu. Która pora roku jest najlepsza na takie przedsięwzięcie?

Ocieplanie bloku a temperatura i wilgotność powietrza

Nie każda pora roku jest dobra na termomodernizację bloku. Na niekorzyść prac ociepleniowych działają takie czynniki jak:

  • opady deszczu,
  • śnieg,
  • mróz,
  • zbyt duża wilgotność powietrza,
  • silny wiatr,
  • gwałtowne wahania temperatur.

Do tematu warto więc podejść z dozą rozsądku i z odpowiednią wiedzą.

Czemu nie lato?

Zbyt wysoka temperatura, czyli taka przekraczająca 25 ℃ jest niewskazana dlatego, że wówczas dochodzi do zbyt szybkiego odparowania wody, co zaburza proces łączenia się materiałów wiążących hydraulicznie oraz tych na bazie spoiw organicznych. To z kolei rzutuje na trwałość poszczególnych substancji, a także na ich nasiąkliwość oraz przyczepność do podłoża.

Czemu nie zima?

Zimą najbardziej dotkliwie odczuwa się niedogodności płynące z braku w budynku izolacji styropianowej. I właśnie ta pora roku jest dla wielu osób „punktem zapalnym” i czasem spontanicznej decyzji o ocieplaniu. Ale czy kierowanie się emocjami faktycznie przyniesie korzyści?

Temperatury bliskie zeru lub ujemne nie tylko negatywnie odbijają się na ekipie, która musi chodzić po rusztowaniach budowlanych w zimowych kurtkach i narażać się na przeziębienia. Chodzi również o to, że wiele materiałów budowlanych wymaga użycia wody, a ta może zamarzać w trakcie wykonywania czynności, co może prowadzić do zniszczenia zakupionych produktów. Te niedoskonałości mogą być widoczne dopiero kilka tygodni później, a poprawki bywają naprawdę kosztowne.

Plany termoizolacji bloku najlepiej odłożyć więc na bardziej przyjazne okoliczności pogodowe. Te kilka miesięcy „luki” można wykorzystać na przykład na poszukiwanie sprawdzonej ekipy lub na powiększanie funduszy.

Kiedy najlepiej ocieplać blok?

Idealna temperatura na ocieplanie budynku to ta mieszcząca się w przedziale 5 – 25 ℃, przy czym warto również, w miarę możliwości, zorientować się, czy specjaliści nie przewidują na dany miesiąc na przykład bardzo dużych opadów deszczu oraz czy nie ma ostrzeżeń o możliwych powodziach lub podtopieniach.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsza pora roku na przeprowadzanie termoizolacji to wiosna lub ciepłe, choć niezbyt upalne, miesiące letnie. Fachowcy często doradzają maj lub czerwiec.

Warto jak najszybciej rozważyć termoizolację

Decyzji o przeprowadzeniu ocieplania bloku nie należy odkładać w nieskończoność. Jeśli wspólnota mieszkaniowa dysponuje oszczędnościami na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, to pozostałe fundusze można uzupełnić kredytem i w ten sposób zrealizować wizję jak najszybszego ocieplenia.

Trzeba wiedzieć o tym, że energooszczędny budynek to dziś standard, a nie luksus. W ten sposób można pośrednio przyczynić się do redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego – przypomina ekspert z firmy LAPIS Zielona Góra.

W mieszkaniach w ocieplonym budynku panuje korzystny mikroklimat, nie pojawiają się pleśnie i grzyby na ścianach pomieszczeń i jest lepsza akustyka. Wszystko to wpływa nie tylko na koszty życia bloku, ale przede wszystkim na komfort mieszkania.

Regulamin korzystania z serwisu