lateks syntetyczny

Lateks syntetyczny a naturalny

Lateks to znany od wieków surowiec, który znajduje coraz więcej zastosowań we współczesnym przemyśle. Ze względu na duże zapotrzebowanie na materiały lateksowe, obecnie obok tworzywa  pochodzenia naturalnego z powodzeniem wykorzystuje się również lateks syntetyczny. Czym różnią się między sobą te rodzaje lateksu, jakie są ich właściwości, zalety i zastosowania?

Lateks naturalny, czyli mleczko kauczukowe

Lateks bywa błędnie utożsamiany z kauczukiem, a to ze względu na powiązane ze sobą pochodzenie tych materiałów. Jak się bowiem okazuje, lateks pozyskiwany jest z drzew kauczukodajnych, zwłaszcza z kauczukowca brazylijskiego. Jest to naturalnie występująca w korze substancja, która chroni strukturę drzewa. Nacięcie kory skutkuje uwalnianiem się soku mlecznego, który – jeśli dojdzie do procesu koagulacji – zamieni się w kauczuk. Aby do tego nie doszło, lateks stabilizuje się przy pomocy specjalnych preparatów, a następnie poddaje się go obróbce mającej na celu jego zagęszczenie. W ten sposób uzyskuje się koloidalny roztwór kauczuku naturalnego, składający się głównie z poliizoprenu i ceniony ze względu na swoją wysoką elastyczność oraz właściwości amortyzujące. Lateks naturalny wykorzystywany jest w przetwórstwie gumowym do produkcji różnego rodzaju wyrobów medycznych, takich jak cewniki czy prezerwatywy, a także rękawic czy nawet ubrań. Inne wyroby lateksowe to kleje i nici. Jest on też stosowany jako materiał w meblach i materacach.

Czym charakteryzuje się lateks syntetyczny?

Aby zwiększyć produkcję wyrobów lateksowych i nadawać im pożądane właściwości, produkuje się syntetyczny odpowiednik naturalnego soku mlecznego.

W tym celu wykorzystuje się zjawisko polimeryzacji emulsyjnej, w której uzyskuje się różne odmiany kauczuku syntetycznego, a także proces tężenia uzyskanego w ten sposób roztworu koloidalnego. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Larkis, która specjalizuje się w produkcji wyrobów silikonowych i gumowych. – Powstały na skutek tych działań lateks syntetyczny posiada właściwości zbliżone do surowca naturalnego, jest więc elastyczny i rozciągliwy, a do tego wytrzymały i odporny na zmiany temperatur.

Powyższe cechy determinują wszechstronne zastosowanie lateksu syntetycznego w przemyśle, gdzie jest on wykorzystywany przy produkcji pianek do mebli i materacy, a także do wyrobu emulsji i innych produktów dla branży budowlanej. Oprócz tego znajduje on też zastosowanie w branży tekstylnej oraz w innych gałęziach przemysłu. Jak więc się okazuje, zarówno lateks naturalny, jak i syntetyczny mają istotne znaczenie dla współczesnej gospodarki.

Regulamin korzystania z serwisu