Warstwy termoizolacyjne w elewacji

Metody docieplania domów

Wiele domu, zwłaszcza w dawnej zabudowie, ma problem z uciekającym ciepłem. W wyniku tego pomieszczenia tracą swoją temperaturę i wymagają coraz to intensywniejszego dogrzewania, by uniknąć wychłodzenia. Dlatego tak ważne jest ocieplanie domów, które pozwala nie tylko utrzymać stałą temperaturę, ale również znacznie zmniejszyć koszty związane z ogrzaniem budynku.

Jakie są metody ocieplania domów?

Ocieplanie domu polega na zamontowaniu warstwy materiałów termoizolacyjnych w elewacji budynku. Dlatego jej prawidłowe wykonanie wiążę się również z położeniem warstwy ociepleniowej.

Najczęściej stosowaną techniką jest bezspoinowy system ociepleniowy, czyli elewacja tynkarska. Metoda ta polega na zamocowaniu do ścian budynku specjalnie profilowanych płyt izolacyjnych, które pokrywa się siatką zbrojącą. Dopiero na to nakładany jest tynk ozdobny. Wielką zaletą tej metody jest jej niska cena w połączeniu ze świetnym efektem końcowym.

Znacznie rzadziej wykorzystywaną metodą jest kładzenie specjalistycznych okładzin. Zależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału wykonane są ściany budynku, wykorzystywane są różne okładziny. Do powierzchni drewnianych używa się najczęściej płyt OSB. Ściany ceglane lub betonowe ociepla się wełną mineralną oraz tzw. sidingiem, czyli specjalnymi deskami lub profilowaną blachą.

Ważne jest, by przed rozpoczęciem prac sprawdzić, czy dane podłoże nadaje się do wybranej metody ocieplenia. Niektóre firmy budowlane, takie jak Marbud, oferują swoim klientom ocenę prac – na podstawie której dostosowywane są materiały. Dzięki temu wykonane ocieplenie nie tylko zwiększy właściwości termiczne domu, ale również będzie trwałe i estetyczne.

Na co wpływa ocieplenie domu?

Właściwie wykonane ocieplenie domu pozwala dokładnie odizolować przestrzeń wewnętrzną budynku od środowiska. Dlatego, wbrew nazwie, nie tylko przyczynia się do lepszego utrzymania ciepła zimą, ale również pozwala utrzymać w środku chłód latem.

Dzięki położeniu odpowiedniej elewacji właściciele domu mogą zaoszczędzić znaczne sumy. Jest to związane z obniżeniem kosztów ogrzewania oraz cen prądu, który jest zużywany przez różnego rodzaju klimatyzatory oraz wiatraki. 

Poprawnie wykonane ocieplenie budynków to również zabezpieczenie przed wilgocią, która w źle izolowanych pomieszczeniach gromadzi się, prowadząc do pojawiania się nieprzyjemnego zapachu oraz pleśni.

Regulamin korzystania z serwisu