powloki-silikonowe

Nanoszenie powłok silikonowych

Nanoszenie powłok silikonowych na metale wymaga zarówno fachowej wiedzy, jak i ogromnej precyzji, która pozwoli wyeliminować błędy spowodowane m.in. nieodpowiednim rodzajem wybranego silikonu lub nadaniem spoinie niewłaściwego kształtu. W naszym artykule wyjaśniamy, jak prawidłowo nanosić powłoki silikonowe oraz przedstawimy szczególne właściwości silikonu, dzięki którym powłoki są skuteczne i trwałe.

Jak prawidłowo nanosić powłoki silikonowe?

Silikon jest elastyczną masą klejąco-uszczelniającą, posiadającą mnóstwo zalet i zastosowań. Charakteryzuje się odpornością na zmiany temperatury, negatywny wpływ czynników atmosferycznych oraz działanie chemikaliów – cechami, które gwarantują powłokom silikonowym skuteczność i trwałość. Należy jednak pamiętać o prawidłowym ich naniesieniu.

W tym celu trzeba odpowiednio przygotować podłoże – oczyścić z resztek tłuszczu, spoin, luźnych drobin oraz innego rodzaju zanieczyszczeń i zadbać, aby było suche i czyste. W trakcie nanoszenia powłok warto zaznaczyć granice wypełnienia taśmą malarską, która dodatkowo zabezpiecza powierzchnie sąsiadujące z obiektem, na który nanoszona jest powłoka. Gdy pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia, nie trzeba się nimi przejmować ze względu na możliwość ich usunięcia.

W jakim celu nanosi się powłoki silikonowe?

Powłoka silikonowa, nakładana na metalową powierzchnię, tworzy membranę, która „oddycha”. Posiada znakomite właściwości hydroizolacyjne, stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, oddziaływaniem promieniowania UV, a także odbarwieniami, dzięki czemu jest wykorzystywana jako zabezpieczenie wszelkiego rodzaju zewnętrznych powierzchni.

Powłoki silikonowe nanosi się w basenach pływackich, łazienkach, kabinach prysznicowych, ale również wykorzystuje się do tworzenia elastycznego uszczelnienia między elementami konstrukcji, przy budowie statków i samochodów oraz do tworzenia urządzeń inżynierskich. Można nimi również uszczelnić połączenia dylatacyjne w posadzkach ceramicznych i ścianach.

Należy pamiętać o tym, że nanoszenie powłok silikonowych wymaga fachowej wiedzy i ogromnej precyzji, dlatego warto tę czynność powierzyć doświadczonym specjalistom. Niewłaściwie wykonana może przyczynić się do błędów spowodowanych wybraniem nieodpowiedniego silikonu lub nadaniem spoinie niewłaściwego kształtu – radzi przedstawiciel firmy LARKIS, która należy do elitarnej grupy polskich producentów artykułów formowanych z gumy oraz silikonu.

Regulamin korzystania z serwisu