Jak ograniczyć straty ciepła w domu?

Rachunki za ogrzewanie to coś, co spędza sen z powiek niemal wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych. Zamiast jednak kolejny rok płacić słone rachunki za ciepło, warto pomyśleć o ograniczeniu jego strat – tak by płacić mniej. Więcej o sposobach termoizolacji domu w naszym artykule.

Zacznijmy od sufitu i dachu

Zdaniem specjalistów aż 25% ciepła może uciekać przez dach. Dlatego przede wszystkim warto zainwestować w dobry materiał izolacyjny, a więc np. wełnę mineralną o grubości 15-20 cm. Powinna ona być zabezpieczona przed wilgocią – w tym celu stosuje się membrany. W termoizolacji dachu  ważny jest również materiał pokryciowy redukujący straty ciepła. Dobrym rozwiązaniem będą dachówki ceramiczne.

Pamiętajmy o ścianach

Obok dachu kolejnym istotnym elementem domu są ściany – nieizolowane mury mogą powodować stratę aż 40% ciepła. Do termoizolacji ścian wykorzystywane są takie materiały jak styropian i wełna mineralna. Pamiętajmy, że najbardziej narażone na wyziębianie są ściany szczytowe, dlatego to ich ocieplenie powinno być kluczowe dla każdego właściciela domu.

Szczelne okna i drzwi

Kolejna ważna kwestia to wybór szyb. To one decydują o termoizolacyjności okien w domu. Dobrze sprawdzają się energooszczędne okna trzyszybowe. Jeśli natomiast nie chcemy wymieniać całkowicie okien, można  spróbować innych metod. Dobrym zabezpieczeniem okna zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz będą rolety. Te zewnętrzne warto opuszczać zawsze na noc, dzięki czemu dom nie będzie niepotrzebnie tracił ciepła. Innym skutecznym rozwiązaniem jest folia termokurczliwa naklejana na ramy okien. Jeszcze przed początkiem zimy pamiętajmy też o przeglądzie uszczelek. W przypadku starych drewnianych okien można też pomóc sobie silikonem lub kitem. Podobnie jak okna, dobrego uszczelnienia wymagają drzwi wejściowe. Niedrogim i afektywnym sposobem termoizolacji są tu uszczelki automatycznie opadające.

Inne dostępne produkty

Dobrą propozycją w zakresie termoizolacji domowych wnętrz są zagrzejnikowe ekrany THERMOSTOP, które odbijają aż 90% ciepła emitowanego przez grzejnik w kierunku ścian domostwa. Powoduje to wyraźne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. W kategorii materiałów termoizolacyjnych warte polecenia są również taśmy elastyczne termoizolacyjne sosowane do ścian i podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu