pompy iniekcyjne

Pompy iniekcyjne nieodzownym narzędziem do tworzenia warstw wodoodpornych

Fundamenty niemal wszystkich budynków, niezależnie od ich usytuowania w terenie zawsze narażone są na zawilgocenie. Jest to powodowane tak zwanym kapilarnym podciąganiem wody z gruntu przez mury. Istnieją także inne przyczyny powodujące zawilgocenie ścian, jednakże ta jest najczęstsza. Wysokość tego podciągania wynosi średnio dwa metry nad poziom gruntu, a czasami może dochodzić nawet do sześciu metrów. Oczywiście przed tym naturalnym zjawiskiem fizycznym staramy się odpowiednio zabezpieczać, wykonując specjalne poziome izolacje fundamentów. Niestety, czasami izolacja zostaje wadliwie wykonana, a niekiedy ulega uszkodzeniu z powodu działania różnych innych czynników. Jedyne co pozostaje wtedy do zrobienia to wytworzenie nowej izolacji przeciwwilgociowej.

Metoda iniekcji niskociśnieniowej

Metodą iniekcji niskociśnieniowej można wykonywać izolację krystaliczną wyłącznie w ścianach pełnych, a więc wykluczone są tutaj mury wykonane z pustaków lub cegły dziurawki i innych tego typu materiałów. Ściany, o grubości nie mniejszej niż 20 cm i zaprawa powinny mieć odpowiednio dużą spoistość; nie mogą kruszyć się i rozsypywać. Wyznaczając punkty wierceń, należy sprawdzić, czy nie znajdują się tam elementy zbrojenia, elementy drewniane bądź przewody elektryczne lub instalacje wodociągowe. W wykonane otwory wpompowuje się ściśle wymierzone ilości preparatu hydrofobowego, który tworzy w ścianie rodzaj poziomej bariery, zwanej przeponą poziomą lub też izolację przeciwwilgociową. Do wpompowywania tego preparatu, jak nas informują inżynierowie z firmy Hydrotor S.A. z Tucholi, używa się tak zwanych pomp iniekcyjnych. Pompy takie, charakteryzując się dużym zakresem regulowania ciśnienia, umożliwiają precyzyjne dozowanie wstrzykiwanego preparatu.

Dlaczego warto osuszać mury przy pomocy pomp iniekcyjnych?

Oczywiście istnieją również inne metody osuszania murów i tworzenia poziomej izolacji przeciwwilgociowej. Taką metodą jest również tak zwana iniekcja grawitacyjna, jednakże można ją stosować tylko przy małym zawilgoceniu ścian; metodę tą trzeba stosować przy słabszych murach, w które nie można podawać środka hydrofobowego pod ciśnieniem. Jest to metoda znacznie bardziej czasochłonna niż przy użyciu pomp iniekcyjnych, albowiem preparat przeciwwilgociowy jest wlewany do wywierconych otworów poprzez specjalne lejki i spływa do nich bardzo powoli. Z kolei metoda mechanicznego podcinania murów i wykonywania w powstałej szczelinie izolacji, jest i pracochłonna i dużo bardziej ryzykowna. Zastosowanie pomp iniekcyjnych pozwala osuszać bardzo mocno zawilgocone ściany w stosunkowo krótkim czasie, a co najważniejsze jest bezpieczne  i dla pracowników i dla budynku. Ciśnieniowe pompy iniekcyjne mogą być z powodzeniem stosowane także do innych prac budowlanych np. malarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu