izolacja pieca przemysłowego

Rodzaje materiałów izolacyjnych do pieców

Aby piec spełniał swoje zadanie, a jednocześnie aby korzystanie z niego było bezpieczne, konieczna jest odpowiednia izolacja. Szczególnie dotyczy to pieców przemysłowych, w których osiąga się bardzo wysokie temperatury (np. w hutnictwie). Jakich materiałów izolacyjnych używa się do pieców? Oto surowce i tworzywa, które są najczęściej wykorzystywane w tym charakterze.

Czym powinny charakteryzować się materiały izolacyjne do pieców?

Aby materiał izolacyjny stosowany do zabezpieczania pieca spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim odporny na działanie wysokiej temperatury i ogniotrwały. Pełna niepalność to podstawowy warunek. Izolacja pieca nie może także odkształcać się pod wpływem nawet bardzo wysokich temperatur. Jakie jeszcze właściwości powinna mieć? Zapytaliśmy o to w firmie Fornax Polska, która jest producentem materiałów ogniotrwałych.

Ogień i wysoka temperatura to nie jedyne zagrożenia. W piecu powstają też spaliny, często toksyczne, np. kwaśne, skrapla się też para wodna. Dlatego izolacja pieca musi być odporna nie tylko na ogień i wysokie temperatury, ale też na działanie wody oraz określonych substancji chemicznych. Rodzaj izolacji powinien być dostosowany do pieca i tego, co jest w nim spalane.

Izolacja powinna pasować zarówno do temperatur osiąganych w piecu, warunków panujących poza nim, jak i do konstrukcji samego pieca. Dlatego powstało wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, które znajdują zastosowanie przy piecach.

Rodzaje izolacji do pieców

Izolacje do pieców są zróżnicowane zarówno pod względem materiałów, jak i form. Jeśli chodzi o te pierwsze, to często wykorzystuje się włókna ceramiczne, które cechują się niską przenikalnością cieplną i odpornością na odkształcenia pod wpływem ciepła. Dobrze znoszą działanie czynników chemicznych oraz na erozję gazową. Pracują w temperaturze powyżej 1500˚C. Są dostępne w formie elastycznych modułów, które łatwo dopasować do kształtu pieca.

Inna grupa materiałów wysokotemperaturowych to betony i cementy. Radzą sobie w temperaturach nawet do 1300˚C, jednak ponieważ są podatne na ścieranie, sprawdzają się raczej jako dodatkowa warstwa lub używane są w miejscach nienarażonych na szybkie zużywanie mechaniczne.

Dostępne są także materiały izolacyjne zwarte, czyli m.in.:

  • lekkie cegły izolacyjne JM 23, JM 25, JM 26, JM 28, JM 32,
  • wyroby formowane szamotowe,
  • wyroby formowane andaluzytowe,
  • wyroby formowane boksytowe,
  • wyroby formowane wysokoglinowe.

Przy ich użyciu można dowolnie obudować piec. Należy jedynie pamiętać o stosowaniu zapraw ogniotrwałych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu