Rodzaje taśm termoizolacyjnych

Taśmy izolacyjne, podobnie jak inne tego typu materiały, czyli sznury, szczeliwa, koszulki, maty, płyty czy tektury, wykorzystywane są do termoizolacji, pozwalającej na zminimalizowanie strat energetycznych. Taśmy są materiałem bardzo uniwersalnym, który przeznaczony jest do pracy w środowisku, w którym działają bardzo wysokie temperatury (nawet do 1200oC). Dzięki tej właściwości, wykorzystuje się je do izolacji gorących elementów, np. rur, grzałek, drutów czy przewodów. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na fakt, że są materiałem bardzo elastycznym, który można bardzo łatwo kształtować. Ponadto znajdują swoje zastosowanie w miejscach, w których nie ma możliwości użycia innego rodzaju izolacji. Taśmy termoizolacyjne rozróżniamy w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Taśmy szklane

Taśmy szklane wykonane są z przędzy szklanej, w technice splotu wielowarstwowego lub pojedynczego. Dzięki temu można je wykorzystywać w skrajnych warunkach temperaturowych. Sprawdzą się w niskich temperaturach nawet do -550oC, ale również w przypadku izolowania elementów narażonych na działanie wysokich temperatur. Swoje zastosowanie znalazły także w termoizolacji instalacji parowych, węży, kabli i przewodów. Jednak ich głównym przeznaczeniem jest izolacja termiczna ekranów cieplnych oraz uszczelnień statycznych. Sprawdzą się one również, jako ochrona kabli oraz instalacji spawalniczych. Taśmy szklane posiadają najczęściej warstwę samoprzylepną, która znacznie wpływa na komfort użytkowania.

Taśmy ceramiczne

Do wykonania taśm ceramicznych używa się przędzy kaolinowej, glinokrzemianowej i glinokrzemianowej „BIO”. Przędza ceramiczna jest przędziona z włókien ceramicznym na szklanym nośniku. Jako dodatek technologiczny dodaje się do niej 18% włókien bawełnianych. Mogą one ulec wypaleniu, szczególnie w początkowej fazie eksploracji, co nie ma żadnego wpływu na właściwości chemo-fizyczne taśmy. Taśmy dzielą się na wolne oraz zbrojone oraz o splocie pojedynczym lub wielowarstwowy, w zależności od zastosowania. Taśma jest odporna na temperaturę, a także na działanie takich substancji ciekłych, jak aluminium czy cynk. Z taśmy ceramicznej korzysta się do izolacji pokryw włazów, tam gdzie temperatura przekracza próg bezpieczeństwa. Taśma ceramiczna z domieszką włókien szklanych, stanowi dobry izolator elektryczny.

Regulamin korzystania z serwisu