Uszczelki

Rodzaje uszczelnień technicznych

Choć uszczelnienia to najczęściej elementy o niewielkich wymiarach i prostej budowie, ich stosowanie jest niezbędne w konstrukcji wielu urządzeń i maszyn przemysłowych. Podstawowym zadaniem takich wyrobów jest zapewnienie szczelności na połączeniach dwóch części konstrukcyjnych – co jest szczególnie ważne w układach hydraulicznych oraz pneumatycznych. Uszczelnienia zapobiegają wyciekom i mieszaniu się mediów krążących w różnych układach urządzeń.

Uszczelnienia techniczne stosowane są na ruchomych częściach maszyn i urządzeń, gdzie pełnią dwie funkcje: zabezpieczenia przed utratą środka smarnego i jednocześnie przed zanieczyszczeniem połączenia, a pośrednio całego układu. Wśród uszczelnień technicznych wyróżnia się o-ringi, simmeringi, a także sznury do wykonywania uszczelnień.

O-ring, czyli pierścień o przekroju kołowym

O-ringami nazywamy uszczelnienia techniczne w kształcie torusa o samoczynnym, dwustronnym działaniu. Przy braku ciśnienia w układzie szczelność na połączeniu zapewniana jest przez zacisk wstępny, który działa promieniowo lub osiowo. Przy działaniu ciśnienia na siłę zacisku wstępnego nakłada się siła ciśnienia, przez co całkowita siła uszczelnienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia. Ponieważ o-ring ma właściwości podobne do cieczy o dużym napięciu powierzchniowym, ciśnienie na elemencie rozchodzi się równomiernie. Uszczelnienia techniczne typu o-ring są wulkanizowane w dowolnych wymiarach (określonych wymaganą normą). W ofercie sklepu AGRO-HURT dostępne są o-ringi nitrylowe o średnicy sznura w zakresie 0,35-12 mm i średnicy wewnętrznej dochodzącej 5000 mm.

Simmering, czyli pierścień Simmera

Simmering to uszczelnienie promieniowe wału, które zakłada się pomiędzy obrotowymi częściami maszyn. Tego typu uszczelnienie ma formę gumowego pierścienia z metalową wkładką usztywniającą, sprężyną zaciskową i wargą uszczelniającą. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową obudowę w postaci blaszanej pokrywy. Konstrukcja simmeringów umożliwia pracę uszczelnień w trudnym środowisku, np. w smarze, oleju i paliwie, w dużym zakresie temperaturowym (od -30 do +110oC), najczęściej przy ciśnieniu do 0,1 MPa.

Gumowe sznury do uszczelnień

W sytuacji, gdy niemożliwe jest wykorzystanie gotowego uszczelnienia (np. z powodu nietypowych wymiarów połączenia), przydatne okazują się gumowe sznury do samodzielnego wykonania zabezpieczeń. Są to lite uszczelnienia produkowane metodą wulkanizacji ciągłej, które występują w różnych grubościach. Możliwość wykorzystania w konkretnym zastosowaniu uzależniona jest od rodzaju tworzywa. Sznury z gumy olejoodpornej używane są m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, przy budowie maszyn rolniczych i przemysłowych oraz w budownictwie.

Regulamin korzystania z serwisu