Różnice pomiędzy kablem a przewodem

W branży energetycznej znajdziemy mnóstwo urządzeń i elementów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, jednakże mają zgoła odmienne zastosowanie. Podobnie ma się sprawa z kablem i przewodem. Mimo iż nazwy są stosowane zamiennie, ich znaczenie jest trochę odmienne. Różnica dla niektórych może wydawać się nieco subtelna, ale tak naprawdę można ją uznać za fundamentalną. Przyjrzyjmy się bliżej teorii i wyjaśnijmy, na czym polegają różnice pomiędzy kablem a przewodem.

Kabel i przewód – różne przeznaczenia

Różnica pomiędzy kablem a przewodem może nie mieć zbyt dużego znaczenia dla laika, ale dla specjalisty z branży energetycznej już na pewno tak. Sięgając do teorii można bowiem wyciągnąć wnioski, że kable oraz przewody różnią się dwoma cechami. Kable tworzone są na cały zakres stosowanych napięć (mają przekrój żył dochodzący do 240 mm2), natomiast przewody, które mają izolację z materiałów stałych, budowane są na niższe napięcia – do 6kV. Poza tym kable mają specjalną i szczelną powłokę izolacyjną, odporną na warunki atmosferyczne, która pozwala na wykorzystanie ich podczas wykonywania instalacji zewnętrznej. Przewody izolowane są z kolei układane tylko w pomieszczeniach.

Każdy kabel jest przewodem

Oprócz różnic związanych z parametrami, konstrukcją oraz izolacją pewną rozbieżność możemy dostrzec także w oznaczeniu – kable w nazwie kodowej posiadają dużą literę K, dzięki czemu można je odróżnić od przewodów. W skrócie można powiedzieć, że każdy kabel jest przewodem, tylko o szerszym zastosowaniu. Można je bowiem stosować w różnych warunkach środowiskowych, nie tylko w pomieszczeniach, ale również w ziemi i wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu