hydroizolacja dachu

Sposób na hydroizolację membranami dachowymi

Hydroizolacja dachu pozwala na zachowanie wysokich parametrów izolacyjnych. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywanymi materiałami była papa i styropian, jednak ich popularność z roku na rok maleje. Obecnie prym wiodą membrany stałe oraz płynne. Wykorzystanie takiej hydroizolacji pozwala na uzyskanie lepszych parametrów technicznych w porównaniu do wymienionych wcześniej materiałów.

Hydroizolacja dachu za pomocą płynnej membrany

Stosowanie płynnej hydroizolacji daje właścicielom budynków wiele korzyści. Wśród najważniejszych wymienia się między innymi:

  • możliwość zastosowania na dachach płaskich oraz pochyłych,
  • bardzo prosty system nakładania, przyśpieszający cały proces,
  • zapewnienie wysokiej paroprzepuszczalności,
  • dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.

Wybór konkretnego rodzaju hydroizolacji jest niezwykle istotną kwestią. Dzięki temu można otrzymać powłokę, która będzie spełniać swoje funkcje przez kolejnych kilkanaście lat. Do najskuteczniejszych metod w tym zakresie należy przede wszystkim hydroizolacja wykonywana za pomocą płynnej membrany — wyjaśnia specjalista z firmy BUDMIX Sp.z o.o.

Na jakiej zasadzie działa system hydroizolacji stosowany na powierzchni dachów?

Proces nakładania powłoki hydroizolacyjnej opiera się na zastosowaniu trzech warstw. Pierwszym krokiem jest nałożenie na powierzchnię substancji gruntującej. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju gruntu jest niezwykle ważną kwestią. Powinien on być dopasowany do powłoki, na której będzie aplikowany. Podczas wyboru odpowiedniego preparatu zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która dopasuje do idealnie do powierzchni. Poza zastosowaniem gruntu oraz membrany opcjonalnie nakłada się dodatkową powłokę ochronną. Jest ona zalecana szczególnie tam, gdzie dach wystawiony jest na ekspozycję słoneczną. Powłoka ochronna charakteryzuje się wartością SRI 102, co kwalifikuje pokrycie do kategorii dachu zimnego.

Główne zalety stosowania płynnej membrany dachowej

Zastosowanie hydroizolacji w postaci płynnej membrany pozwala na zachowanie jej w doskonałym stanie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Powłoka może być nakładana za pomocą pędzla, wałka lub agregatu natryskowego. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą jest stosowanie ostatniej z wymienionych metod. Pozwala ona na szybkie pokrycie żądanej powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. Powstała po wyschnięciu powierzchnia jest odporna na zalegającą na niej wodę, promieniowanie UV, czy inne niekorzystne czynniki. Istotny jest również brak łączeń, co w przypadku tradycyjnej izolacji dachowej wykonywanej przy użyciu papy powodowało liczne przecieki trudne do zlokalizowania oraz powstawanie mostów termicznych, które przyczyniały się do zwiększenia kosztów ogrzewania obiektów.

Użycie płynnej membrany dachowej pozwala na uzyskanie najlepszych efektów izolacyjnych. Niezwykle istotne jest jednak samo wykonanie, dlatego firma zajmująca się tego typu pracami powinna dysponować odpowiednimi narzędziami oraz doświadczeniem.

Regulamin korzystania z serwisu