Ocieplanie budynku

Termomodernizacja jako sposób na mniejsze koszty ogrzewania. Czy to się opłaca?

Na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku decyduje się współcześnie bardzo wiele osób. Każdemu przecież zależy na tym, by wnętrze domu zatrzymywało jak najwięcej ciepła, szczególnie w okresie zimowym. Termomodernizacja jest więc w związku z tym dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jak duże są jednak te oszczędności czy warto cokolwiek zmieniać w systemie ocieplenia budynku?

Czym jest właściwie termomodernizacja?

Termomodernizacja polega na kompleksowym ociepleniu budynku. Wykonywana jest po to, by we wnętrzu domu odczytywane były jak najmniejsze straty ciepła. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy na dworze panują bardzo niskie temperatury. Każdy chce wracać do ciepłego i przytulnego domu, dzięki przeprowadzeniu termomodernizacji jest to możliwe – mówi ekspert z firmy Wotherm Małgorzata Woźniak.

Celem przeprowadzania termomodernizacji jest stworzenie takiej izolacji termicznej, która zapewniać będzie niskie straty ciepła we wnętrzu budynku. A trzeba pamiętać, że im mniejsze straty ciepła, tym najpewniej niższe koszty ogrzewania. Jeśli dane pomieszczenie nie ochładza się w szybkim tempie, to nie ma potrzeby wprawiania w ruch instalacji grzewczej (bądź zwiększania jej pracy). W ten sposób generowana jest oszczędność. W pomieszczeniu jest ciepło bez konieczności ciągłego doglądania naszego systemu grzewczego.

Wiele osób ma wątpliwość, czy przeprowadzenie termomodernizacji jest rzeczywiście opłacalne. By odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy obliczyć, ile dokładnie zapłacimy za kompleksową izolację termiczną budynku i w ciągu jakiego czasu zwróci nam się ten koszt. Przyjmuje się, że jeśli termomodernizacja zwróci nam się w ciągu ok. 10–15 lat, to opłaca się ją przeprowadzić. Chociaż nie zawsze warto się skupiać na czasie, w którym odczujemy znaczne oszczędności. Jeśli co miesiąc wydajemy mniej pieniędzy na ogrzewanie, to już wtedy wiemy, że przeprowadzenie termomodernizacji jest opłacalne. Prędzej czy później nakład pieniężny na wykonanie kompleksowej izolacji termicznej budynku zwróci nam się i na tym należy się skupiać.

Na czym polega termomodernizacja budynku?

Monterzy instalacji termicznej przeprowadzają dla klientów pełną termomodernizację, na którą składa się szereg różnych czynności. Nie ma raczej konieczności szukania kilku różnych firm, przy czym każda z nich będzie odpowiedzialna za wykonanie jedynie części koniecznych prac. W zakres robót wynikających z potrzeby przeprowadzenia termomodernizacji budynku wchodzą między innymi takie czynności jak: ocieplanie wszystkich ścian budynku, ocieplanie stropu czy ocieplanie poddasza. Do prac termomodernizacyjnych zalicza się też nierzadko wstawienie nowych okien czy modernizacja instalacji ogrzewania.

Regulamin korzystania z serwisu