termoizolacja dachu

W jaki sposób powinno się wykonać izolację dachu skośnego na poddaszu?

Termoizolacja dachów to konieczność w przypadku poddasza przeznaczonego do zamieszkania. Obecnie stosuje się dwa sposoby wykonania izolacji: od strony poddasza i od strony pokrycia dachowego. Oba sposoby są skuteczne pod warunkiem, że materiały izolacyjnie będą prawidłowo położone. O czym warto pamiętać przy wykonywaniu termoizolacji? Oto kilka podpowiedzi.

Termoizolacja skośnego dachu od strony poddasza

Nieszczelna termoizolacja skośnych dachów znacząco wpływa na wzrost rachunków za ogrzewanie, co jednocześnie wpływa na domowy budżet. W zapewnieniu odpowiedniej ochrony termalnej pomagają różnego rodzaju materiały termoizolacyjne. Obecnie stosuje się wełnę mineralną, pianki PIR, styropian oraz płyty ze styroduru. Materiały te można montować między belkami. Istotne jest, by produkty izolacyjne znalazły się także pod krokwiami. Do montażu stosuje się wówczas specjalne stalowe wieszaki oraz profile nośne. Termoizolacja dachu wykonana w ten sposób zapewni maksymalną ochronę pomieszczeń przed utratą ciepła. 

Nieocieplenie krokwi to jeden z najbardziej podstawowych błędów popełnianych przy termoizolacji dachu od strony poddasza. Jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, musimy o tym pamiętać. Zarówno wełna, jak i styropian czy płyty ze styroduru muszą szczelnie przylegać do belek. Nawet mała przerwa wpływa na wychłodzenie pokoi. Metoda ta ma też swoją jedną, dość istotną wadę. Zainstalowanie materiałów izolacyjnych pod krokwiami sprawia, że zmniejsza się kubatura pomieszczeń. Oczywiście nie w jakimś dużym zakresie, jednak w przypadku już i tak małych przestrzeni fakt ten może mieć spore znaczenie.

Termoizolacja dachu od strony połaci

Jeśli zależy nam na zachowaniu dużej przestrzeni w pokojach, lepiej wybrać izolację od strony pokrycia dachowego. Wymaga to zdemontowania połaci, co w wielu przypadkach okazuje się czasochłonne i kosztowne. W takiej sytuacji remont musi być wykonany podczas ładnej pogody. Inaczej może dojść do zamoknięcia ścian, a to już bardzo poważny problem.

W momencie, gdy dach już na etapie budowy ma wykonaną termoizolację, część problematycznych kwestii odchodzi. Jeżeli dach jest położy, a właściciele chcą zaadaptować poddasze, to przy ocieplaniu od strony połaci pokrycie dachowe musi zostać zdemontowane. O ile w przypadku dachówki nie jest to aż tak trudne, to przy ściąganiu blachy może dojść do uszkodzenia arkuszy. Termoizolacja od strony pokrycia w żaden sposób nie zmniejsza powierzchni pokojów. Wykonuje się ją najczęściej już na etapie budowy domu. Jest skuteczna i pozwala zabezpieczyć pomieszczenia przed uciekaniem ciepła.

Czy termoizolacja pokrycia dachowego faktycznie jest taka ważna?

Eksperci ze sklepu Dachlux, specjalizującego się w dystrybucji pokryć i elementów do wykończenia dachów podkreślają, że brak prawidłowej termoizolacji może źle wpłynąć na stan całego budynku:

Termoizolacja pozwala nie tylko ochronić dom przed utratą ciepła. W bardzo upalne dni poddasze bardzo się nagrzewa. Materiały izolacyjne zabezpieczają budynki także przed działaniem zbyt wysokich temperatur. Brak termoizolacji sprawia, że w pokojach nie da się wytrzymać w trakcie letnich upałów, a pamiętajmy, że lato w Polsce bywa naprawdę bardzo gorące. Właśnie dlatego termoizolacja odgrywa niezwykle ważną rolę nie tylko w czasie zimy, lecz także w okresie wiosenno-letnim. Wełna mineralna, pianka PIR czy styropian sprawiają, że w pomieszczeniach panuje przyjemny chłód, dzięki czemu domownicy mogą normalnie funkcjonować.

Regulamin korzystania z serwisu