folia-budowlana

W jaki sposób wybrać dobre folie budowlane?

Folie budowlane to temat szeroki, o czym nie wszyscy wiemy. Foliami budowlanymi nazywamy folie przeznaczone do zabezpieczania konstrukcji przy wykonywanych pracach, folie izolacyjne, folie dachowe, folie kubełkowe, a także folie w płynie o różnym zastosowaniu. W różnych sklepach mogą być różnie kategoryzowane, dlatego czasem trudno znaleźć właściwą. Przyjrzyjmy się tym produktom bliżej.

Charakterystyka folii budowlanych

Foliami budowlanymi nazywamy wszystkie produkty wymienione we wstępie. Najbardziej klasyczna, czarna folia w niskiej cenie wykorzystywana jest przede wszystkim do zabezpieczania konstrukcji przy wykonywanych pracach (np. do zabezpieczenia tymczasowego połaci dachowych przed opadami), a także do zabezpieczania przed wilgocią pod wylewkami, czy posadzkami. Folie typowo dachowe są już znacznie droższe i stosowane są nie do zabezpieczeń tymczasowych, a do montażu po wewnętrznej stronie systemu dachowego. Dzięki montażowi takiej folii zapobiegamy przenikaniu wilgoci do wewnątrz, a tym samym tworzeniu się pleśni, czy grzybów na poddaszu. Mogą mieć różne kolory, w zależności od producenta.

Folie kubełkowe to charakterystyczne, czarne folie o strukturze 3D – mają okrągłe wybrzuszenia. Jest to produkt przeznaczony do stosowania przy wykonywaniu izolacji pionowej, folia stanowi przeciwwilgociową warstwę izolacyjną ścian fundamentowych. Folie w płynie służą do izolowania posadzek i ścian. Inaczej nazywamy je elastycznymi masami uszczelniającymi do hydroizolacji. Dostępne są także specjalne folie w płynie do tarasów i balkonów, a także przy ogrzewaniu podłogowym, które świetnie sprawdzają się jako izolacja podpłytkowa.

Wybór odpowiedniej folii

Jak mówi nam przedstawiciel firmy LUSKAR z Krakowa, folie budowlane powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem ich przeznaczenia. Rozpiętość cen jest naprawdę spora, dlatego nie opłaca się – na przykład – wykorzystywać folii dachowej, które z założenia stanowią element izolacyjny w systemie dachowym, do tymczasowego zabezpieczania konstrukcji. Jeżeli chodzi o folie budowlane w płynie, poza tym, że powinniśmy wybrać produkt o właściwym przeznaczeniu, bierzmy pod uwagę także rozmiar opakowania. Nie opłaca się kupować wiaderka z kilkunastoma kilogramami elastycznej masy, jeśli musimy zabezpieczyć niewielką powierzchnię. Producenci wskazują zwykle na opakowaniach, ile (szacunkowo) zużyjemy masy na 1 m2, a raczej jak dużą powierzchnię uda nam się pokryć, wykorzystując daną objętość materiału. Na koniec dodajmy, że w fachowym sklepie z materiałami budowlanymi zawsze możemy poprosić o pomoc i dopytać, jaki materiał będzie dla nas odpowiedni.

Regulamin korzystania z serwisu