W jakim celu wykonuje się wzmacnianie konstrukcji matami i taśmami z włókien węglowych

Konstrukcje budowlane z czasem tracą wytrzymałość. Ich nośność może maleć pod wpływem zużycia i niszczenia. Gdy pojawia się potrzeba wzmocnienia konstrukcji, można wykorzystać maty i taśmy z włókien węglowych, aby poprawić parametry elementu np. z żelbetu. Kiedy konieczne jest wykonanie wzmocnienia włóknem węglowym, na czy to polega i jakie daje rezultaty?

Kiedy potrzebne jest wzmacnianie konstrukcji matami i taśmami z włókien węglowych?

Jest kilka typowych sytuacji, w których konieczne jest wzmocnienie konstrukcji budowlanej. Pierwszym powodem do podjęcia takiego działania jest osłabienie elementu pod wpływem niszczenia wraz z upływem czasu. Belka, która cały czas przyjmuje na siebie obciążenie, a ponadto jest narażona na wietrzenie, przemarzanie i uszkodzenia mechaniczne, z biegiem lat traci wytrzymałość. Pojawia się potrzeba wzmocnienia. Kiedy jeszcze okazuje się ono konieczne? Na to pytanie odpowiada specjalista z Grupy BARG:

Zdarza się, że wymagania co do parametrów konstrukcji się zmieniają, np. gdy zmienia się przeznaczenie obiektu albo dochodzi do jego przebudowy. Aby sprostać tym nowym potrzebom, wykonuje się wzmocnienia z włókien węglowych. Przykładem może być most, który z uwagi na rosnące natężenie ruchu drogowego musi odznaczać się wyższą klasą nośności niż ta, która była konieczna, gdy powstawał.

Dzięki wzmocnieniom z włókien węglowych obiekty nadążają za potrzebami zmieniającego się świata, elastycznie się do niego dopasowując. Wykorzystanie mat pozwala na znaczną poprawę właściwości konstrukcji bez ingerencji i czasochłonnej przebudowy. Jak wygląda proces wzmacniania elementów konstrukcyjnych?

Na czym polega wzmacnianie konstrukcji matami i taśmami z włókien węglowych?

Do wzmacniania konstrukcji używa się taś, kształtek i mat z włókien węglowych, czyli bardzo wytrzymałych mechanicznie, odpornych chemicznie i nietopliwych materiałów. Wykonanie takiego wzmocnienia jest bardzo proste, polega ono bowiem na przyklejeniu elementu z włókna węglowego do konstrukcji, której wytrzymałość chcemy podnieść.

Wykonanie wzmocnienia nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Na przygotowane (wygładzone i oczyszczone) podłoże nakleja się taśmę bądź matę. Potrzebne są jedynie precyzja oraz ścisłe przestrzeganie założeń ujętych w projekcie.

Ten sposób wzmacniania konstrukcji pozwala podnieść nośność i wytrzymałość belek podtrzymujących, ścian, słupów, stropów. Unika się w ten sposób dostawiania nowych elementów nośnych czy poszerzania tych już istniejących, co jest szczególnie istotne w przypadku wiaduktów i mostów – ich światło nie jest zwężane, bo taśma lub mata są bardzo cienkie.

Efektywność tej metody znacząco wykracza poza potrzeby. Zazwyczaj dąży się do kilkunastoprocentowego wzrostu wytrzymałości; tymczasem wzmocnienia z włókien węglowych zapewniają dwu- a nawet trzykrotnie wyższą nośność.

4 odpowiedzi na “W jakim celu wykonuje się wzmacnianie konstrukcji matami i taśmami z włókien węglowych”

 1. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that
  I’ve really loved surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I
  am hoping you write once more very soon! https://www.cubefield-2-unblocked.com/

 2. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and
  wished to say that I’ve really loved surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I
  am hoping you write once more very soon! https://www.cubefield-2-unblocked.com/

 3. Thank you, I have just been searching for information about this subject for a long time and
  yours is the best I’ve discovered so far. But, what about the
  conclusion? Are you certain concerning the supply?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu