izolacje

Walory izolacyjne mat ceramicznych

Maty ceramiczne swoją nazwę zawdzięczają włóknom ceramicznym, z których powstają. Właściwości zawartych w nich związków chemicznych sprawiają, że produkowane z nich maty wykazują doskonałą izolacyjność cieplną. Dzięki temu są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Przeczytaj i sprawdź, czym są włókna ceramiczne i jakie dokładnie zalety posiadają maty izolacyjne.

Jak tworzone są maty ceramiczne?

Maty izolacyjne produkowane są z włókien, które powstają z tlenku krzemu oraz glinu. Te związki chemiczne są stapiane, a następnie poddawane procesowi wirowania. Otrzymane w efekcie białe włókna wyróżniają się specyficzną strukturą, umożliwiającą połączenie ich ze sobą bez użycia środków wiążących. W ten sposób tworzone są maty ceramiczne.

Zalety mat ceramicznych

Maty z włókien ceramicznych charakteryzują się wieloma zaletami izolacyjnymi. A ściślej zapewniają one doskonałą izolację cieplną i są ogniotrwałe. Wszystko dzięki wysokotemperaturowemu materiałowi ich wykonania. Włókna ceramiczne skutecznie ograniczają przepływ ciepła i są odporne na zmiany temperatur. Przy tym – co istotne – zachowują swoje inne walory takie jak wysoka wytrzymałość mechaniczna czy niska kurczliwość włókien.

W zależności od potrzeb maty ceramiczne produkowane są z włókien o różnej temperaturze klasyfikacyjnej. Jej odpowiedni wybór może skutecznie wpływać na zmniejszenie strat energetycznych. Stąd maty izolacyjne tego typu znajdują zastosowanie w wielu branżach.

Gdzie wykorzystywane są maty ceramiczne?

Ogniotrwałe maty izolacyjne pełnią bardzo ważną rolę. Dlaczego? Zapytaliśmy o to naszego rozmówcę, specjalistę z firmy Centrum Uszczelnień, która dostarcza wysokiej jakości mat ceramicznych: Maty tego typu pozwalają na przeprowadzenie procesów technologicznych w wysokich temperaturach. Można zatem powiedzieć, że gdyby nie ich obecność, wiele z nich nie byłoby możliwych. Z uwagi na to są one powszechnie wykorzystywane w takich gałęziach przemysłu jak: hutnictwo żelaza, przemysł metali nieżelaznych, przemysł szklarski i cementowy oraz przemysł wapienniczy, ceramiczny oraz chemiczny.

A jak to wygląda w praktyce?

Maty ceramiczne stosowane są przy budowie różnego rodzaju pieców, kominów i suszarni. Ponadto doskonale służą jako materiał izolacyjny kotłów, przewodów i rurociągów. Z ich izolacyjnych walorów korzystają również prywatni inwestorzy. Maty ceramiczne sprawdzają się bowiem świetnie również przy izolacji kominków, kotłów czy podgrzewaczy wody – dodaje nasz rozmówca.

Regulamin korzystania z serwisu