hala-stalowa

Zabezpieczenia hal stalowych przed ogniem

Hale stalowe to cieszące się coraz większą popularnością rozwiązanie, wykorzystywane do budowy m.in. magazynów, obiektów sportowych, handlowo-usługowych czy produkcyjnych. Niezależnie od przeznaczenia, hale stalowe powinny spełniać restrykcyjne normy z zakresu bezpieczeństwa, w tym dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Stal sama w sobie bowiem jest materiałem niepalnym, jednak podczas pożaru wykonana z niej konstrukcja traci swą nośność. Jak temu zapobiec?

 

Jednym ze sposobów jest zastosowanie płyt ognioochronnych, którymi okłada się stalowe elementy. Płyty te są dość lekkie (do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim wełnę mineralną lub karton-gips), dzięki czemu nie generują nadmiernych obciążeń. Uzyskana odporność ogniowa zależy w dużej mierze od grubości użytych płyt, osiągając wartości od R30 do R240.

Oznacza to, że zabezpieczona nimi stal zachowa swe oryginalne właściwości przez czas wynoszący od 30 do 240 minut – tłumaczy ekspert z wyspecjalizowanej w produkcji hal stalowych firmy Profix.

Izolacja natryskowa

Podobne parametry zapewni izolacja natryskowa. Powłoka ognioochronna – bazująca na spoiwie cementowym z dodatkiem np. granulowanej wełny skalnej – zostaje w tym przypadku precyzyjnie naniesiona bezpośrednio na stalową konstrukcję przy użyciu specjalnego agregatu. Wystarczy jedna jej warstwa, co czyni cały proces stosunkowo szybkim i niezbyt kosztownym. Ważne jest jednak dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie pokrywanej w ten sposób powierzchni, aby po stwardnieniu powłoka nie zaczęła się łuszczyć i odpadać, redukując tym samym właściwości ognioochronne.

Farby pęczniejące

Jeśli zależy nam nie tylko na zabezpieczeniu hali stalowej przed ogniem, ale też na jej szczególnie estetycznym wyglądzie, wówczas warto zdecydować się na jeszcze inne rozwiązanie, jakim jest użycie tzw. farb pęczniejących. Ich objętość zwiększa się pod wpływem podwyższonej temperatury, co chroni elementy konstrukcji w zakresie od R15 do R60. Jest to istotnie mniej niż w przypadku wyżej opisanych zabezpieczeń, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu obiektach jest to zabezpieczenie w pełni wystarczające.

Farby pęczniejące nakłada się zasadniczo tak samo jak inne farby, co sprawia, że cała procedura nie jest ani skomplikowana, ani szczególnie czasochłonna. Musimy jednak pamiętać, że konieczne jest naniesienie łącznie aż trzech powłok. Pierwsza warstwa, podkładowa ma za zadanie przygotować podłoże do optymalnego związania z farbą zasadniczą, czyli właśnie pęczniejącą. Tę zaś pokrywa się jeszcze farbą nawierzchniową, charakteryzującą się wybranymi parametrami wizualnymi, takimi jak chociażby barwa czy połysk.

Regulamin korzystania z serwisu