Sznur termoizolacyjny

Zastosowanie szczeliwa termoizolacyjnego

Szczeliwo termoizolacyjne to jedno z wielu rodzajów szczeliw, czyli elastycznych materiałów uszczelniających. Podstawowym zadaniem każdego takiego materiału jest uszczelnienie szczeliny powstałej pomiędzy co najmniej dwoma elementami konstrukcyjnymi i uniemożliwienie im wzajemnego przemieszczania. Według elementarnego kryterium szczeliwa termoizolacyjne można podzielić na stałe i półpłynne, które zastygają w miejscu aplikacji. Czy znasz ich zastosowanie?

Podstawowe typy szczeliw termoizolacyjnych

Do podstawowych typów szczeliw termoizolacyjnych zalicza się przede wszystkim sznury i szczeliwa plecione. Szczeliwa plecione w całości składają się z przędz, zaś sznury mają jedynie oplot wykonany z przędzy – ich rdze jest miękki. Materiały, z których produkuje się plecione szczeliwa i sznury różnią się między sobą właściwościami w zależności od tego, do czego przeznaczone są te wyroby. Środowiska, w których te szczeliwa mają pracować, różnią się przecież wysokością temperatury oraz ciśnienia.

Zastosowanie elastycznych sznurów termoizolacyjnych i szczeliw plecionych to przede wszystkim izolacja termiczna zarówno zimnych, jak i gorących mediów takich jak:

  • przewody kominowe,
  • przewody parowe,
  • przewody wodne,
  • przewody wentylacyjne.

O inne przykłady wykorzystania tego typu szczeliw zapytaliśmy pracownika firmy LARKIS, oferującej m.in. różnego typu masy uszczelniające:

– Zastosowania szczeliw termoizolacyjnych plecionych i sznurów to także uszczelnianie komór piecowych i suszarniczych, zbiorników i kotłów, młynów kulowych i strumieniowych. To, jakie szczeliwo będzie skuteczne w danym przypadku, zależy m.in. wymagany sposób ich montażu. Trzeba przy tym uwzględnić nie tylko temperaturę pracy i wysokość ciśnienia, lecz także ewentualną styczność z substancjami chemicznymi, poziom drgań całej instalacji, punkty przegrzania.

Szczeliwa termoizolacyjne na co dzień

Komuś, kto nie jest ekspertem w dziedzinie produktów uszczelniających, powyższe zastosowania mogą wydać się mało oczywiste – w końcu przewody parowe czy komory suszarnicze nie są czymś, z czym wszyscy stykamy się na co dzień. Jednak można ująć to prościej. Zastosowanie przez producenta szczeliwa termoizolacyjnego jest gwarancją bezproblemowego i bezpiecznego używania kotłów, suszarek do włosów, domowych zamykanych kominków czy choćby obsługi wysokotemperaturowych linii technologicznych przeznaczonych do obróbki cieplnej materiałów. Ponadto szczeliwo termoizolacyjne służy do uszczelniania włazów, różnych części maszyn i trudno dostępnych elementów instalacji.

Wysokiej jakości szczeliwo termoizolacyjne skutecznie pełni funkcję zabezpieczającą poprzez blokowanie dostępu ciepłego powietrza i uniemożliwienie nagromadzonym np. w danym urządzeniu szkodliwym gazom i oparom wydostanie się na zewnątrz. Z tego względu sznury termoizolacyjne i szczeliwa plecione muszą być niepalne i wykazywać wysoką odporność na szkodliwe działanie substancji chemicznych. W dodatku, niezależnie od sposobu zamontowania, uszczelniania twardo plecione i miękkie są optymalnie elastyczne, dzięki czemu można idealnie dopasować je do uszczelnianych powierzchni, a same w sobie są niezrównanie wytrzymałe wobec uszkodzeń mechanicznych.

Regulamin korzystania z serwisu